Limak-Kalyon-Cengiz elendi, havalimanı ihalesi iptal edildi

Limak-Kalyon-Cengiz ortaklığı kazanamayınca Çukurova Havalimanı ihalesi iptal edildi.

Limak-Kalyon-Cengiz elendi, havalimanı ihalesi iptal edildi

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, Çukurova Havalimanı ihalesinin iptal edildiğini yazdı. Cebeci yazısında, “Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin ihalesi geçtiğimiz aylarda açıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açtığı ihaleye iki firma teklif verdi. Limak-Kalyon-Cengiz inşaat ortak girişimi şartlı teklif verince elendi. Diğer ortak girişim ise Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişi ise 100 milyon Euro kira bedeli karşılığında ihaleyi kazandı” ifadesini kullandı.

AKP’nin yandaşlarından oluşan Cengiz, Kalyon, Limak Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralarda bulunuyor.

Güvensizlik nedeniyle iptal kararı

Cebeci, ihalenin iptal edilmesi sebebinin “güvensizlik” olduğunu öne sürerken, “Toplam yatırım tutarının 250 milyon Euro olması hesaplanan inşaat ortaya çıkan güvensizlik nedeniyle DHMİ Yönetim kurulunca ihale iptali için karar verildi. Yeni ulaştırma bakanı onayına sunuldu. Bakan Adil Karaismailoğlu zaten duruma çok iyi hakim olduğu için hızla onaylayınca da ihale iptal edilmiş oldu” dedi.Limak-Kalyon-Cengiz ortaklığı AKP iktidarında aldığı birçok inşaat ihalesiyle biliniyor.