Rus doktorlar: Koronavirüsle ilgili gerçekler saklanıyor

Rusya'da şu ana 133 bin 101 test yapıldı ve yanlızca 253 pozitif vaka bildirildi. Rusya Doktorlar Birliği Sendikası başkanı Anastasia Vasilyeva, "Doktorları gerçek durumu gizlemeye ve koruyucu ekipmanların eksik olduğu konusunda susmaya zorluyorlar." iddiasında bulundu.

Rus doktorlar: Koronavirüsle ilgili gerçekler saklanıyor

Rusya Doktorlar Birliği Sendikası, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gerçek boyutunun gizlendiğini ve vakaların kayıtlara “zatürre” olarak geçirildiğini ileri sürdü.

Kovid-19’un gerçek boyutlarının saklandığını iddia eden Rusya Doktorlar Birliği Sendikası başkanı Anastasia Vasilyeva, “Doktorları gerçek durumu gizlemeye ve koruyucu ekipmanların eksik olduğu konusunda susmaya zorluyorlar. Ülkemizi tehlikeye atıyorlar. Bu yetkililerin aptallığıdır” dedi.

‘HALKA KARŞI İŞLENEN BİR SUÇTUR’

Doktorların koruma ekipmanı olmadan hastaları tedavi etmek zorunda kaldığını savunan Vasilyeva, “Doktorlara virüse karşı bütün dünyada kullanılan koruma ekipmanlarının verilmemesi halka karşı işlenen bir suçtur” yorumunda bulundu.

‘ZATÜRRE HASTALIĞINA UYGUN ŞEKİLDE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR’

Yetkililerin halkın panik olmasını engellemeye çalıştıklarını iddia eden Vasilyeva, “Yetkililer, koronavirüs kelimesini kullanmaktan kaçınıyor ve hastane birimleri ve hatta doğumevleri zatürre hastalığına uygun şekilde dönüştürülüyor” ifadesini kullandı.

YAPILAN 133 BİN 101 TEST’TEN YALNIZ 253 POZİTİF

Sağlık bakanlığı tarafından açıklanan sayıya göre, Rusya’da şu anda sadece 253 virüs vakası var. Bu, halihazırda binlerce vakanın olduğu Batı Avrupa’daki diğer büyük ülkelerden çok daha düşük.

Bununla birlikte Rusya’da şu ana kadar 133.101 test yapıldı ve sadece Çin, İtalya ve Güney Kore’yi geride bıraktı.