AKP İl Başkanlıkları muafiyet belgesi dağıtıyor iddiası

AKP Diyarbakır ve Kırıkkale İl Başkanlar pandemide 'parti çalışması' yaptıkları gerekçesiyle üyelerine muafiyet belgesi dağıttığı iddia edildi.

AKP İl Başkanlıkları muafiyet belgesi dağıtıyor iddiası

AKP Kırıkkale ve Diyarbakır İl Başkanlıkları sokağa çıkma kısıtlaması süresinde parti yöneticileri ve çalışanları için “parti çalışmaları yürütüyor olmaları” denilerek muafiyet belgesi çıkarttıkları iddia edildi.

KIRIKKALAE İLE BAŞKANI BELGEYİ REDDETTİ

ANKA’da yer alan habere göre sosyal medyada paylaşılan bir yazı görselinde AKP Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan tarafından imzalandığı öne sürülen belgede, şu ifadeler yer aldı:

“İl Başkanlığımızca yukarıda belirtilen isim ve aracı için teşkilat çalışmalarında görevlendirilmesi nedeniyle, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan karar, ve partimizin genel esasları doğrultusu maddesi uyarınca, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması adına İş Bu belge ile yasaklar bitimine kadar izni bulunmaktadır.

Maske ve hijyen konusunda azami kurallara riayet edilerek her türlü tedbirler alınmıştır.

Gereği bilgilerinize arz ederim.”

Yazını teyiti için ulaşılan AKP Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ise konuyla ilgili “Bir il başkanı bu şekilde bir yazı yazabilir mi? Ayrıca o imza da benim değil. Twitter’dan da açıklama yaptım. Maalesef siyasette bu tür karalamalar oluyor” böyle bir belgeyi düzenlemediklerini söyledi.

KOLAYLIK SAĞLANMASINI…

AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın’ın imzası bulunduğu metinde

“Aşağıda açık kimliği yazan Kişiler AK Parti Diyarbakır İl Yönetim Kurulu Üyemiz olup parti çalışmalarında bulunacağından dolayı;

28.04.2021-17.05.2021 tarihlerinde Uygulanacak sokağa çıkma yasağı kısıtlaması süresince ilgili kişiye gerekli kolaylıkların sağlanması ve ihtiyaç duyulması halinde aşağıda bildirilen iletişim kanallarında teyit edilmesi hususunda arz/rica ederim” ifadeleri yer aldı.

AKP İl Başkanlıkları muafiyet belgesi dağıtıyor iddiası

ÖNCE KABUL ETTİLER SONRA SİLDİLER

AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, konuyla ilgili açıklama yapmazken, AKP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kırsaçlı  Facebook hesabından yaptığı paylaşım ile söz konusu yazının doğruluğunu teyit etti. AKP’den daha önce milletvekili adayı da olan Kırsaçlı, yedekleme için yazının fotoğrafını çektiğini, cep telefonunu oyun oynaması için torununa verdiğini, fotoğrafın yanlışlıkla bu sırada sosyal medya profilinde yayınlandığını açıkladı. Kırsaçlı’nın facebook hesabından saat 22.00 sıralarında yaptığı, ancak 23.30’da kaldırdığı açıklaması şöyle:

“Hakkımda bazı sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlardan dolayı açıklama gereği hasıl olmuştur.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığında ilçe koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu pandemi sürecinde ülkemize memleketimize hizmetlerimizin aksamaması adına İl Başkanlığımızca yönetim kurulunda görevli üyelere verilen izin belgesinin suretini yedeklemek amacıyla telefonumdan fotoğrafını çekmiştim.  Telefonumu torunuma oyun oynaması için verdiğimde söz konusu izin belgesinin olduğu galeride  son çekilen fotoğrafın sosyal medya profil hikayemde haberim olmadan paylaşıldığını farkettim. Kimlik bilgilerimi ve böyle bir izin belgesinin paylaşımını tercihen yapmam akılla mantıkla izah edilecek bir durum değildir. Söz konusu paylaşımı farkederek hemen kaldırmış olmamla birlikte art niyetli insanların bu paylaşımı partimizi zedelemek amacıyla hukuka aykırı bir şekilde paylaştığı aşikardır.

Kişisel bilgilerimin sansürlenmeden paylaşıldığı bu gönderilerin tespiti yapılarak bu paylaşımı yapan kişiler hakkında yasal işlemleri başlatacağım kamu oyuna saygıyla duyurulur.”

BELEGELERİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Sokağa çıkma kısıtlamalarının istisnaları ve kapsamı 26 Nisan 2021 ve 14 Nisan 2021 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile düzenlenmiş, valiliklere gönderilen genelgede siyasi parti faaliyetleri istisna kapsamına alınmamıştı.