AKP'nin kayyumu barınma sorununu fırsat bilip cemaate yurt inşa etmeye başladı

“Nereye gitti Mardin halkının özel hazinesi, hangi amaçla kimlere, nasıl peşkeş çekildi? Bunun sorgulanması gerekiyor”

AKP'nin kayyumu barınma sorununu fırsat bilip cemaate yurt inşa etmeye başladı

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla yurt sayısındaki yetersizlik ve kiralardaki fahiş artış öğrencilerin ‘barınamama’ sorununa yol açtı. Barınamama sorununu fırsata çeviren Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu, İlim Yayma Cemiyeti ile Mardin Müftülüğü’nün bitiremediği Kuran kurslarını tamamlamak için “yurt” adı altında ihale açtı.

KURAN KURSU DENİLEREK YAPILDI

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde verilen ilanlarla Artuklu ilçesinde bulunan Siracettin Akın Öğrenci Yurdu’nun yapım işi için ihale duyurusu yapıldı. Verilen ilanın detaylarında, yurt binasının çelik merdivenden korkuluğunun yapılacağı, parke döşemesi, kapı kasası, ısı yalıtımı, boya ve pencere ünitelerinin yapılacağı belirtildi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek ihalede, binanın bir yurttaş tarafından Müftülüğe hibe edilen ve Kuran Kursu olarak kullanılacak olan bina olduğu bilgisine yer verilmedi.

Yurt binası inşaatı olarak duyurusu yapılan ihale, belediyeye bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı bünyesinde yapılacak.

İLİM YAYMA’NIN YURT İHALESİNİ BELEDİYE YAPTI

Söz konusu ihaleden kısa bir süre sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi bir yurt ilanı daha yayınladı. “İlim Yayma Cemiyeti Yurt binasının tamamlanması yapım işi” olarak duyurulan ilanda binanın hidrofor, radyatör, sirkülasyon pompaları, basınç pompaları, doğalgaz kazanları, çamaşır yıkama odası malzemeleri, mutfak ekipmanları, boyama, koşu bandı, dikey bisiklet, yatay bisiklet, eliptical, bacak kıvrımlı oturak, elektrik aksanları, koruma aksanları ve daha birçok kaleme dair ihtiyaçlar sıralandı

“NEREYE GİTTİ MARDİN HALKININ ÖZEL HAZİNESİ”

Belediyenin ilanlarına ilişkin konuşan Eğitim-Sen Mardin Şube Eşbaşkanı Mustafa Bozan, uzaktan eğitim sürecinde idarecilerin tüm yükü öğretmenlere yüklediğini söyledi.

Tüm bu sorunların eğitime dair plansızlığı gün yüzüne çıkardığını belirten Bozan, sorunun geçici, günü kurtarmaya dönük olduğunu dile getirdi. Lise öğrencilerine ait yurtlarda üniversite öğrencilerinin barındırılması yönünde bir yönteme başvurulduğunu ifade eden Bozan, bu yurtların üniversite öğrencilerinin barınmasına uygun olmadığına dikkat çekti.

Kayyım döneminde Mardin’de yurt veya okul yapılacak arazilerin satılmasına dikkat çeken Bozan, “Nereye gitti Mardin halkının özel hazinesi, hangi amaçla kimlere, nasıl peşkeş çekildi? Bunun sorgulanması gerekiyor” dedi. Belediyenin söz konusu ihalelerinin fırsatçılık olduğunu dile getiren Bozan, Valilik ve kayyumun bu şekilde karar alma hakkını nereden aldıklarını sordu. Kamu kaynaklarının kamunun yararına kullanılması gerektiğini ifade eden Bozan, Mardin’de son 4 yıldır farklı bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Bozan, Mardin halkının kaynaklarının bu şekilde kullanılmasının skandal olduğunu ifade etti.