AKP'nin yeni Kadın Kolları Başkanı, tecavüzlere af getireceği endişesi yaratan yasa teklifinin savunucusuymuş!

AKP Kadın Kolları Başkanlığı'na seçilen Keşir’in başkanı olduğu Boşanmaları Araştırma Komisyonu'nun 2016 Mayısı'nda hazırladığı rapor, tecavüzlere af getireceği endişesi yaratan bir yasa teklifine dönüşmüş ve büyük tepki çekmişti.

AKP'nin yeni Kadın Kolları Başkanı, tecavüzlere af getireceği endişesi yaratan yasa teklifinin savunucusuymuş!

AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu KADEM’in kurucu üyelerinden Çam’ın yerine Ayşe Keşir’in atandığını duyurdu.

Çam’ın yerine atanan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 2016 yılında günlerce tartışılan tecavüzcülere af getireceği ileri sürülen tasarısının mimarlarından. Odatv‘de yer alan habere göre, Keşir’in mimarı olduğu af tasarısı KADEM’in de tepkisinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’e geri gönderilmişti.

KEŞİR’İN SAVUNDUĞU YASA TEKLİFİ…

Ayşe Keşir, AKP Genel Merkez Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi’nde Kadın Kolları Başkanlığı’na dün seçildi. Keşir’in başkanı olduğu Boşanmaları Araştırma Komisyonu’nun 2016 Mayısı’nda hazırladığı rapor, tecavüzlere af getireceği endişesi yaratan bir yasa teklifine dönüşmüş ve büyük tepki çekmişti. Yönetim kurulunda Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da bulunduğu Kadem’in de tepki gösterdiği tasarı Erdoğan tarafından Meclis’e geri gönderilmişti.

 

Çocuk yaşta evlilikler ve çocuk istismarını aklayacağı ve özendireceği tartışılan düzenlemeyi savunan Keşir önerilerinin bilimsel ve kadınların faydasına olduğunu savunmuştu. Keşir “Komisyonda kadınlar, evliliklerinin sağlıklı devam ettiğini, eşlerinden şikâyetçi olmadıklarını, nikâhlı eşleriyle beraber yaşamak istediklerini, çocuklarının ve kendilerinin ağır bir psikolojik ve maddi mağduriyet yaşadıklarını ifade etmişlerdir” diye konuşmuştu.

ESKİ BAŞKAN- DİLİPAK TARTIŞMASI

Eski Başkan Lütfiye Selva Çam ise İstanbul Sözleşmesi’nin destekçilerinden KADEM’in de kurucu üyesiydi. Çam, İstanbul Sözleşmesi karşıtı Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’la karşı karşıya gelmişti. Dilipak’ın İstanbul Sözleşmesini destekleyen kadınlara yönelik geçen Temmuz ayında kullandığı hakaretlerinin ardından AKP Kadın kolları 81 ilde suç duyurusunda bulunmuştu. Dilipak yazısında İstanbul Sözleşmesi için eski Aile Bakanı Fatma Şahin ve yönetim kurulunda Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da bulunduğu Kadem’i suçlamıştı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALDIRILACAK”

Erdoğan’la Ocak ayının başında görüşmesi gündeme bomba gibi düşen Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılacağını söylemişti.

Asiltürk şu ifadeleri kullanıştı:

“AK Parti’nin yetkilileri bana geldi ve bu sözleşmenin (İstanbul Sözleşmesi) kesinlikle kalkacağını söyledi. Lütfen siz bizi destekleyecek şekilde konuşun da bize yardımcı olun. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da görüşü kalkması yönünde. Ben de biliyorum ifade ettiğini, kesinlikle kalkacak. Ama kalkarken onların içerisindeki bazı cahiller var, kadın hakları, madın hakları falan diyenler. Onların hepsi Türk Ceza Kanunu’nda da var diye şey ediyor. Ondan böyle rahatsızlık duyuyorlar ama kaldıracaklarını kesin olarak kendisi de ifade etti.”