BBP'den ayrılan isimden AKP ve Destici açıklaması: Partiyi ticarethaneye çevirdiler

BBP'den koparak Milli Yol Hareketi'ni kuran ekip, partileşme sürecindeki toplantılarda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BBP için dikkat çeken ifadeler kullandı.

BBP'den ayrılan isimden AKP ve Destici açıklaması: Partiyi ticarethaneye çevirdiler

Büyük Birlik Partisi’nden ayrılarak Milli Yol Hareketi’ni kuran ekip partileştirme sürecindeki toplantılarına İstanbul Eyüp’te devam etti. “İstişare Toplantısı” adı verilen toplantıya, birçok partiden temsilciler katıldı. Toplantıda konuşan Milli Yol Hareketi Sözcüsü Remzi Çayır, BBP’ye yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Çayır, AKP’li Cumhurbaşkanı için de, “Tayyip Bey şu an neyle meşgul biliyor musunuz? ‘Gücü nasıl elimde tutarım, nasıl devam ettiririm’in peşinde. Bu sistemin gereği, adamın suçu yok. Adam girmiş kaba, kap kirli” ifadelerini kullandı.

“PARTİYİ TİCARETHANE ÇEVİRİLDİ”

Çayır’ın BBP’ye yönelik eleştirileri şöyle oldu:

Bana soruyorlar, ‘BBP’ye ne oldu’ diye. İçi boşaldı, tabela partisi oldu, ticarethane oldu. Bizim kurduğumuz partiden eser yok. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurduğu parti olmaktan çıktı, ticarethane oldu. Partiler din değil, iman değil, ayet değil, hadis değil, ama davalar esastır, hayatın gayesidir. Muhsin Yazıcıoğlu ile aynı hücreyi paylaştık, 18 yaşındayken. Önümüze bir kâğıt koydular, ‘Sizi suça itenleri, emir verenleri, yani Alparslan Türkeş’i, Muhsin Yazıcıoğlu’nu ele verirseniz, dilekçeye yazarsanız yarın serbestsiniz’ dediler. Elimizin tersiyle ittik kağıtları. Şimdi de elimizin tersiyle itiyoruz, ‘Başka partiye git’ diyenleri. Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolundan gidiyoruz.”

“ERDOĞAN, KABA GİRDİ KİRLENDİ”

“Siyasi partiler bugün, ismi ak olsun kara olsun, iyi olsun kötü olsun, hepsi rant kapısıdır, hepsi çıkar kapısıdır” diyerek sözlerine devam eden Çayır, Erdoğan için de şu ifadeleri kullandı:

“Tayyip Bey ilk geldiği günlerde çok idealistti. ‘Çankaya’da oturmayacağım, köşklerde oturmayacağım’ diyen Erdoğan’dı, ilk zamanlar. Ama kaba girdi, zira siyasetin kabı kirli. Zemzem suyu bile koysanız kirleniyor. Sistemi değiştirmedikçe hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ifadesiyle söylüyorum; millete zorla giydirilmiş bu elbise değişmedikçe hiçbir şey değişmez. O yüzden yepyeni, insana değer veren yeni bir kap oluşturmak lazım.”