Erdoğan: Rant hırsıyla ortaya çıkan dikey mimarinin bedelini yeterince ödedik

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendi iktidarında doruğa ulaşan "dikey mimari"den şikayet etti.

Erdoğan: Rant hırsıyla ortaya çıkan dikey mimarinin bedelini yeterince ödedik

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen “Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi”nde AKP gençliğine seslendi.

Erdoğan konuşmasında iktidarı döneminde sermayeye teslim edilip betona gömülen şehirlerde bozuk yapılaşmadan şikayet ederek “Rant hırsıyla ortaya çıkan dikey mimarinin bedelini yeterince ödedik” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından bazı özetler şöyle:

-İnsanı merkeze alan şehirlerin, yerini üretim ve sanayinin merkezde olduğu yeni şehirlere bıraktığını kaydeden Erdoğan, “Modern şehirler, modern insana değişen bakış açısını yansıtan birer semboldür. Devasa fabrikalar, giderek daha da yükselen gökdelenler, çarpık kentleşme bu yeni dönemin en belirgin özelliğidir.

-Türkiye tüm bu süreçleri yaşamıştır. İnsanlık olarak bilgi toplumu ve teknoloji ile beraber şehircilikte de artık yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Hayata dair birçok unsurun kökten değişmeye başladığını görüyoruz. İnsanların yerel yönetimlerden beklentileri değişiyor. Hiçbirimizin bu haklı taleplere kulak tıkama lüksü yoktur. Rant hırsıyla ortaya çıkan dikey mimarinin bedelini yeterince ödedik. Genç dostu şehirler yaklaşımını bu anlamda çok önemli görüyorum. İnsan dostu şehirler kurmalıyız.” diye konuştu.

-Nasıl Türkiye dünkü Türkiye değilse, şehirlerimizi de geliştirmeliyiz. Artık gerekirse bir kısmını yıkıp yeniden değerlendirmeliyiz. Bizim artık bedeller ödemek yerine planlı, programlı, geçmişe sahip çıkan, geleceği kucaklayan şehircilik modellerine ihtiyacımız vardır.