Erdoğan'ın başdanışmanından kripto para açıklaması

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem Thodex skandalının ardından yaptığı açıklamada kripto para piyasasına düzenleme getirileceğini açıkladı.

Erdoğan'ın başdanışmanından kripto para açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Cemil Ertem, Thodex skandalı sonrasında kripto para piyasalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cemil Ertem kripto para piyasalarına ilişkin olarak düzenlemelerin yapıldığını ve en kısa sürede hayata geçeceğini ifade etti.

Ertem, yatırımcıların cüzdanlarına erişmesi için şifrelerinin olması gerektiğini ancak bu şifrelerin kripto para borsası nezdinde tutulması halinde mağdurların paralarına erişemeyeceğini belirtti. Ertem, Merkez Bankası, MASAK, SPK’nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde hızla çalıştıklarını ve en kısa süre içinde kurala bağlanarak hayata geçirileceğini duyurdu.

Ertem şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın yaptığı ön düzenleme. Arkası gelecektir. Kripto para borsaları var. Belli denetim ve güvence vermeye yönelik olması gerekiyor. Platformlarla ilgili düzenleme yapılması lazım. Merkez Bankası, para yerine kullanılmasını yasakladı. Aracı kurumlardan para transferinin önüne geçti.

Son olay da ortaya çıkarıyor ki, bunların sermaye yeterlilikleri, lisanslamaları olması lazım. Bu konuda ilgili kurumlarımız MASAK, SPK, Merkez Bankası gibi bunun üzerinde çalışıyorlar. Reform programımızda da var. Çalışmalar bittiğinde bunun hukuki bir üst yapısı olmuş olacak. Yatırımcılar belki böyle güvende olabilir.”