Gül'den büyükelçi krizine yönelik yorum: Başka krizlerin önünü açar

Abdullah Gül, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osman Kavala çağrısına imza atan 10 ülkenin büyükelçinin istenmeyen adam (Persona non-grata) ilan edilmesine dair talimatını değerlendirdi. Gül, "yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz" dedi.

Gül'den büyükelçi krizine yönelik yorum: Başka krizlerin önünü açar

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osman Kavala çağrısına imza atan 10 ülkenin büyükelçinin istenmeyen adam (Persona non-grata) ilan edilmesine dair talimatını değerlendirirken “Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığı’na bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım” dedi.

”’SOSYALİSTLER’İN DESTEĞİYLE İMZA” 

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan Abdullah Gül, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kurucu ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, kendisinin de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde 10 yıl milletvekili olarak görev yaptığına işaret etti ve şu hatırlatmada bulundu: “O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı hapse girmişti ve biz sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplamış, konuyu Avrupa’nın gündemine taşımıştık.”

SİYASİ KRİZ YARATIR

“Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini anımsatarak şunları söyledi

“Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”