Güney Afrika Sinovac aşılarını reddetti

Dünya Sağlık Örgütü'nün, Afrika ve Asya ülkelerine Çin aşısı da yollama planları netleşti. Güney Afrika, kendisi için ayrılan 2..5 milyon doz Sinovac aşısını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Güney Afrika Sinovac aşılarını reddetti

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında yoksul ülkelere Çin menşeli aşılardan da gönderme planları netleşti. Reuters ajansının aktardığı bir DSÖ belgesine göre, önümüzdeki ayın sonuna dek çoğunluğu Afrika ve Asya ülkelerine olmak üzere, 100 milyon doz Sinovac ve Sinopharm aşısının ücretsiz olarak gönderilmesi planlanıyor. Böylece DSÖ, Çin aşılarını Covax üzerinden ilk kez dağıtmış olacak.

‘DELTA VE HIV KONUSUNDA VERİLER YETERSİZ’

Ancak Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısını reddettiği belirtildi. Güney Afrika Sağlık Bakanlığı’nda aşı dağıtımından sorumlu olan üst düzey yetkililerden Nicholas Crisp, “Delta’ya karşı etkisine dair yeterli bilgi yok. HIV görülen nüfuslara dair de veri yok” dedi. Reuters ajansına konuşan Crisp, “COVAX’tan Sinovac ‘ı kabul etmedik çünkü bizim değerlendirme ve planlamamız açısından henüz bunun için erken” ifadelerini kullandı.