İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Marketlerde sadece temel ihtiyaç ürünleri satılacak

İçişleri Bakanlığı, marketlerde "zorunlu temel ihtiyaçlar" diye tarif edilen kategoriye girenler dışındaki ürünlerin satışını yasakladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Marketlerde sadece temel ihtiyaç ürünleri satılacak

AKP’nin salgın önlemi adı altındaki ‘tam kapanma’ uygulaması kapsamında birçok ildeki valilikler tarafından marketlerde alkollü içki satışı yasağı devreye sokulmuştu.

Yasakla birlikte büyük tepki açığa çıkarken İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yasağı “kurumsal” hale getiren, “Market Tedbirleri” konulu bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre marketlerde yurttaşların “zorunlu temel ihtiyaçları” kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Genelgedeki yasaklar özetle şöyle:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

-Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

– Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.