Özışık'a koruma, aracına çakar verilmiş

"Özışık, başka bir gazeteciyi örnek gösterip, 'onun koruması var, bizim niye yok' diyor. Daha sonra ona da koruma veriliyor"

Özışık'a koruma, aracına çakar verilmiş

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Hadi Özışık’a yakın koruma verildiğini ve aracına çakar takıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile hakkında arama kararı bulunan mafya lideri Sedat Peker arasında “arabulucu” olduğu iddiasını, “Mesaj götürmüşsem namussuzum, şerefsizim, alçağım” ifadesiyle yalanlayan gazeteci Hadi Özışık, Peker’in “Beni yalanlamayın, herkesi rezil ederim” diyerek söz konusu görüşme kaydını yayınlamasının ardından özür diledi.

Peker’in yayımladığı görüşme videosunda Hadi Özışık’ın, pandemi nedeniyle tam kapanmanın olduğu dönemde bir nargile kafede bulunması ve o kafede müşterilerin olması dikkat çekmişti. Sosyal medyada nargile kafe çok konuşuldu. Özışık’ın ayrıcalıkları bunlarla da sınırlı değilmiş…

 

Hadi Özışık’ın Süleyman Soylu’yla ilişkisi CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından Meclis gündemine taşındı. Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2017 yılında Hadi Özışık’a koruma polisi tahsis edildiği iddialarını gündeme getirdi.

Başarır, verdiği soru önergesinin ardından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Söylenilenlere göre, 2017 yılında da yandaş gazeteci Hadi Özışık’a koruma polisi tahsis edilmiş. Hadi Özışık’a da organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e verildiği gibi koruma polisi tahsis edilmiş midir? Verilmişse hangi nedenlerden ötürü verilmiştir? Süleyman Soylu bu soruları yanıtlamalı.”

“Kocasından şiddet gören kadınlarımız, tehdit alan vatandaşlarımız koruma alamazken bu isimlerin ayrıcalığı ne ki koruma polisi tahsis ediliyor?” diye soran Başarır, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kolluk güçleri, 84 milyonu korumakla mı yoksa iktidara yakın gazeteci, iş adamı, organize suç örgütü liderlerini korumakla mı görevli? Tüm bu iddialar ve belgeler, ‘Parti Devleti’ olduğumuzun bir göstergesidir. Süleyman Soylu, savcılığa suç duyurusunda bulunsa bile hala görevde. Sen o koltukta oturdukça, bu olaylar şeffaf bir şekilde araştırılamaz. Soruşturmaların salahiyeti açısından Süleyman Soylu istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

ARACINDA ÇAKAR DA VAR

CHP’li Başarır, konuyla ilgili Odatv’ye açıklama yaptı. Başarır açıklamasında, Hadi Özışık’a koruma verilmesiyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Birçok tehdit alan insana, gazeteciye koruma verilmezken, Özışık’a yakın koruma verilmesinin nedenini soran Başarır, “Özışık, başka bir gazeteciyi örnek gösterip, ‘onun koruması var, bizim niye yok’ diyor. Daha sonra ona da koruma veriliyor” dedi.

Türkiye, araçlara çakar takılmasını, trafikte çakarların çalıştırılarak yol açılmaya çalışmasını uzun süre tartışmıştı. Tepkilerin ardından, resmi izni olmayan araçlara çakar takılması yasaklanmış birçok araçtan çakarlar sökülmüştü.

CHP’li Ali Mahir Başarır, Özışık’a ait araca çakar takıldığını kaydetti.

Sedat Peker’in Soylu tarafından kendisine koruma verildiğini açıklamasının ardından iki ismin arasında arabulucu olduğu öne sürülen Hadi Özışık’a da koruma verilmesi dikkat çekici. CHP’li Başarır, bu yapılanların suç olduğunu belirtti.