Pakdemirli'nin karnesi AKP'den geri kalmadı: Yüzde 272 oranında artış

CHP'li Orhan Sarıbal, Bekir Pakdemirli'nin Tarım ve Orman Bakanlığı'na getirilmesinin ardından orman yangınlarının 2 yılda yüzde 272 arttığını söyledi.

Pakdemirli'nin karnesi AKP'den geri kalmadı: Yüzde 272 oranında artış

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Orhan Sarıbal, 6 gündür devam eden ormanlarla ilgili açıklama yaptı.

Yangınlar boyunca 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, binlerce doğa canlısı ve orman alanlarının yok olduğunu belirten Sarıbal, “Bu süreç geçmişten yapılan hataların bu güne yansımasıdır. AKP yönetimi yaşananların tek sorumlusudur. Tarım alanlarımızı imara açan anlayış, ormanlarımızı maden şirketlerine, inşaat şirketlerine açarak talan etti. Her şeyi rant ve para gören bu anlayış, zamanında gerekli tedbirleri almadığı için bugün orman yangınlarının önüne geçemiyor” diye konuştu.

“YÜZDE 272 ARTTI”

Orman varlığının 22 milyon 933 bin hektar ile ülke yüzölçümünün yaklaşık yüzde 29,4’ünü kapladığını belirten Sarıbal, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bakan olduğunda(10 Temmuz 2018) yılda yaklaşık 5 bin 644 hektar orman alanı yanıyordu. 2020 yılında bu oran yüzde 272 artarak 20 bin 971 hektar alana çıktı. Tek Adam Keyfi Yönetimine geçildiği son 3 yılda her yıl orman yangınları artarak devam ediyor. Buna rağmen gereken önlemler alınmadı. Türk Hava Kurumu’nun (THK) elinde olan uçaklara bakım yaptırarak hazır hale getirmek yerine kuruma kayyum atanarak işlevsiz hale getirildi. AKP Genel Başkanı Erdoğan, THK’nın uçak filosunu ve teknolojisini yenilemediği suçlamasında bulunuyor. Oysa kuruma kayyum atayan kendisi ve kurumun da ‘Onursal Başkanı’ Adama sormazlar mı ‘Niye uçak filosunu ve teknolojisini yenilemedin?’ diye. Bugün binlerce hektar alanda orman yangını var ama müdahale eden uçak sayısı sadece 3. Bir inat uğruna ormanlarımız yandı” ifadelerini kullandı.