Sağlık emekçileri ‘ucuz’ hibe maskeler ile ölüme terk ediliyor

DMO sağlık çalışanlarının kullanması için açılan yüksek kaliteli 17,5 milyon adetlik maske ihalesini tekrar iptal etti.

Sağlık emekçileri ‘ucuz’ hibe maskeler ile ölüme terk ediliyor

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından geçtiğimiz yıl aralık ayında sağlık çalışanlarının kullanması için daha kaliteli ve daha uzun süreli kullanıma uygun 17,5 milyon adetlik maske ihalesi hala sonuçlanmadı. Yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı ihracatçı firmaların DMO’ya hibe ettiği kalitesiz maskeleri kullanmak zorunda kalıyor.

Sağlık çalışanları için en uygun maske olan EN 149 standartlarında N95 FFP2/FFP3 kafa arkası lastikli ve uzun süreli kullanıma uygun kaliteli maskeye ulaşamazken Devlet Malzeme Ofisi’nin açtığı ve hala sonuçlanmayan ihale sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 200’lerdeyken, bu sayı bugün 500’e ulaştı.

HİBE EDİLEN UCUZ MASKELER SAĞLIK EMEKÇİLERİNE VERİLİYOR

Hükümet tarafından alınan karar ile firmalar ihraç etmiş oldukları her 3 N95 maskesi karşılığında 1 adet maskeyi Devlet Malzeme Ofisini hibe olarak veriyor. Yapılan son değişiklik ile bu oran 5’e 1 olarak güncellenmişti. DMO ise gelen maskeleri sağlık emekçilerine ve hastanelere gönderiyor.

Ancak sağlık çalışanları kafa arkası lastikli olmayan kulak arkası lastikli olan, sızdırmazlık problemi yüksek olan ve uzun kullanıma uygun olmayan bu maskeleri kullanmak istemiyorlar. Firmalar kalitesiz ve riskli maskeleri hibe ettikleri için sağlık çalışanlarına yüksek koruyuculu FFP2/FFP3 ulaşmıyor.

BİLEREK SÜREÇ UZATILIYOR

DMO, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan evrak ve numune incelemesinden sonra işi yapmaya ehil bir firmanın sona kalmış olmasına rağmen 12 Şubat 2021 günü ihalenin iptal edildiğini duyurdu. DMO 10 gün sonra ikinci bir ihale duyurusu yaptı. İç zarf açma tarihi olarak ise 9 Nisan belirlendi. Özellikle yurtdışındaki hastanelere maske ihracatı yapan yine aynı firma sona kaldı ancak iç zarf açılışı yapılmadan süreç uzatılıyor ve ihale bir kez daha iptale gidecek gibi görünüyor.

İlk ihalenin Resmi Gazete’de yayınlanan ilanındaki şu ifade de dikkati çekmişti: “Söz konusu ihale, kamu İhale Kanunu’nun 3. maddesi (g) fıkrası (istisna) kapsamında olup, Devlet Malzeme Ofisi satın alma konusu malzemeyi ihale edip etmemekte, kısmen ihale etmekte veya dilediği istekliye vermekte tamamen serbesttir.”