Salgın dinlemeden turnuva yaptılar: Federasyon başkanı Covid-19'dan öldü, yüzlerce pozitif vaka var

Turnuvanın ardından federasyon yöneticileri ve yüzlerce sporcu Covid-19 oldu...

Salgın dinlemeden turnuva yaptılar: Federasyon başkanı Covid-19'dan öldü, yüzlerce pozitif vaka var

Salgına rağmen Yalova’da yapılan Türkiye Karate Şampiyonası’nın ardından İptali için defalarca başvuru yapıldı. Çok şükür hiçbir problem yaşamadan tamamladık” diyen Federasyon Başkanı Esat Delihasan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

29 Mart – 1 Nisan arasında Yalova’da düzenlenen Türkiye Kulüplerarası Takım Karate Şampiyonası kupa töreninde konuşan Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, “İptali için defalarca başvuru yapıldı. Çok şükür hiçbir problem yaşamadan tamamladık. Organizasyonu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” demişti.

Antalya’da 1500 sporcunun katıldığı Kickboks Şampiyonası’ndan sonra da yüzlerce katılımcı pozitif çıktı. Türkiye Kickboks Federasyonu, 8-11 Nisan’da Antalya’daki bir otelde Türkiye Kick Boks Avrupa Kupası yaptı.

1500 SPORCU 300’DEN FAZLA ANTRENÖR

15 ülkeden 388 kulüp, 1500 sporcu ve 300’ün üzerinde antrenörün katıldığı organizasyonda konuşan Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği (WAKO) Başkanı Roy Baker, pandemi nedeniyle iptal edilen etkinlikleri anımsatarak, “Türkiye Kickboks Avrupa Kupası, pandemi nedeniyle uzun süredir yapılan ilk WAKO etkinliğidir” dedi.

AYNI OTEL

Turnuvanın ardından federasyon yöneticileri ve yüzlerce sporcu Covid-19 oldu. Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu ise yine Antalya’daki aynı otelde 31 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası yüzlerce sporcunun katılımıyla gerçekleştirdi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Türkiye Muaythai Federasyonu da 23-29 Mayıs’ta Aydın’da yapılacak Gençler Şampiyonası için kayıt topluyor.

“ÖLÜMÜNE TURNUVA”

Avrupa ülkelerinde ertelenen turnuvaların “milli takım seçmesi” adı altında Türkiye’de yapılmaya devam edildiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “ölümüne turnuva” skandalını Meclis’e taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Emir, “Elde edilen gelir halk sağlığından önemli mi?” dedi. Avrupa ülkelerinde ertelenmesine karşın Türkiye’de turnuvaların devam etmesini eleştiren Emir, Bakan Kasapoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Şampiyonalardan elde edilen gelir, sporcuların ve halkın sağlığından önemli mi?

Turnuvaların birçoğu aynı otelde yapılıyor. Federasyon yöneticileri ile otel sahipleri arasında akrabalık ya da ticari bir bağ bulunuyor mu?

Antalya ve Yalova’daki turnuvaların ardından kaç sporcu ve federasyon görevlisi Covid-19’a yakalandı?”