Sınıf Tavrı: İşçiye değil, Cargill'e set çekin!

Sınıf Tavrı'nın açıklamasında, "Sendikalaşma hakkını ortadan kaldıran Cargill şirketi yöneticileri ve AKP'nin kolluk kuvvetleri suç işlemekten vazgeçmeli, yargı kararları işlemelidir!" denildi.

Sınıf Tavrı: İşçiye değil, Cargill'e set çekin!

Sınıf Tavrı, sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve dün direnişlerinin 1000. gününde Ankara’da seslerini duyurmak isteyen Cargill işçilerinin gözaltına alınması nedeniyle bir açıklama yayımladı. Sınıf Tavrı’nın açıklamasında, “Sermayenin ve kolluk kuvvetlerinin birçok kez baskısıyla karşı karşıya kalan, gözaltına alınan Cargill işçilerini bu tür hareketler durduramaz!” denildi.

Açıklamada, “Sınıf Tavrı, en başından beri Cargill işçilerinin yanında oldu ve olmaya devam edecek. 1000 gündür direnen Cargill’in işçileri değil, emperyalist tekelin kendisi kaybedecek!” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Direnişlerinin 1000. gününe giren Cargill işçilerini seslerini duyurmak için bugün Ankara’daydı.

Ankara’da Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşerek Cargill’in sicilini aktarmak isteyen işçilerin önüne ise bir kez daha polis seti çekildi.

Bununla da yetinmeyen sermayenin kolluk kuvvetleri, işçileri Ankara’da kendi sendikalarının önünde gözaltına aldı.

Sermayenin ve kolluk kuvvetlerinin birçok kez baskısıyla karşı karşıya kalan, gözaltına alınan Cargill işçilerini bu tür hareketler durduramaz!

Sendikalaştıkları için işten atılan, emeği ve onuru hiçe sayılan Cargill işçilerinin haklı mücadelesini, polis yöntemleri ve zorbalıkla gözden düşüremezsiniz!

Sendikalaşma hakkı anayasal ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış, işçilerin tarihsel bir kazanımıdır.
Emperyalist tekel Cargill’i korumak için canhıraş uğraşan siyasi iktidar ve Cargill şirketi açık bir biçimde suç işlemektedir.

Gözaltına alınan tüm işçiler serbest bırakılmalıdır.

Cargill işçilerinin mücadele ile kazandıkları sendikalaşma hakkının önündeki tüm engeller
kaldırılmalıdır.

Sendikalaşma hakkını ortadan kaldıran Cargill şirketi yöneticileri ve AKP’nin kolluk kuvvetleri suç işlemekten vazgeçmeli, yargı kararları işlemelidir!

Sınıf Tavrı, en başından beri Cargill işçilerinin yanında oldu ve olmaya devam edecek.

1000 gündür direnen Cargill’in işçileri değil, emperyalist tekelin kendisi kaybedecek!”