Suriye'de 'diktatör' Esad'ı devirmek için çabalayan Katar'da ilk parlamento seçimleri bugün yapılıyor

Katar'da yapılan 'Şura' seçilerinde 45 sandalyeden 30'u seçimle seçilecek, 15 milletvekilini ise Katar Emiri atayacak

Suriye'de 'diktatör' Esad'ı devirmek için çabalayan Katar'da ilk parlamento seçimleri bugün yapılıyor

Katar’da ilk kez yapılan Şura Meclisi (Parlamento) seçimleri için oy verme işlemi başladı. Katar, bir çok Orta Doğu ülkesine Müslüman Kardeşler aracılığı ile ‘demokrasi’ ihraç etme bahanesiyle Arap ülkelerini kan gölüne çevirmişti. Katar Emirliği İhvan-ı Müslimin örgütünün para kaynağı olarak biliniyor.

İlk kez milletvekili seçimlerinin yapıldığı monarşi ile yönetilen Katar’da, 26 kadın adayın da katıldığı seçimlerde oy verme işlemi saat 18.00’e kadar devam edecek.

Katar’daki 30 seçim bölgesinde 234 aday, 45 sandalyeden sadece 30’unu kazanmak için yarışacak. Meclisteki diğer sandalyeler ise Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından atanacak.

Al Sani, ülkede yasama görevini yerine getiren Şura Meclisi üyelerinin seçimle belirlenmesini öngören bir seçim yasası kararnamesi yayınlamıştı.

Al Sani tarafından 29 Temmuz’da yayımlanan kararnamede, Şura Meclisi üyeliğine seçme seçilme hakkına sahip olunabilmesi için “asli uyruğun Katar olması” şartının yanı sıra “kişinin dedesinin Katarlı ve ülkede doğması kaydı” da getirilmişti.