"TL'ye karşı yapılan spekülatif ve manipülatif hareketler var"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kur hareketliliğinin sadece faize bağlanamayacağını belirterek, 'Para birimimiz manipülatif ataklara maruz kalmakta' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2002 bütçesi ile ilgili sunumunu TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdi. Kur ve faiz konularında mesajlar veren Oktay, “Yatırımların hayata geçebilmesi ve daha fazla üreten bir Türkiye için faizlerin yatırım ortamını destekleyici olması önem arz etmektedir” diye konuştu.

“Salgının getirdiği olağanüstü koşullarla birlikte sadece Türkiye’de değil pek çok ülkede politika faizinin enflasyonun altında yer aldığı bir dönemden geçmekteyiz” diyen Oktay, kurlardaki atakların Türkiye ekonomisinin gerçeklerini yansıtmadığını ve atakların manipülatif olduğunu ileri sürdü.

Kur hareketliliğinin sadece faize bağlanamayacağını belirten Oktay, “Merkez Bankası rezervleri 126 milyar doları aşmıştır” ifadelerini kullandı.

“DÖVİZDE MANİPÜLATİF HAREKETLER VAR”

Son dönemde yaşanan gelişmeleri, doların dünyada güçleniyor olması, para birimimize karşı yapılan spekülatif ve manipülatif hareketler ve ülkemizin döviz talebini artıran etmenler çerçevesinde ele almak gerekir. Gelişmiş ülkelerin sıkılaştırma programını devreye alacağı beklentisiyle dolarda diğer tüm ülke para birimleri karşısında bir yükselme söz konusudur. Nitekim geçtiğimiz günlerde euro/dolar paritesi 1,12 seviyelerine kadar gerilemiştir.

Küresel etkiler ve ekonomik kırılganlıkların bilincindeyiz. Bunun üstesinden gelecek olan da bizleriz.

Bir çok göstergede yine iyi seviyeleri yakaladığımız bu dönemde para birimimiz manipülatif ataklara maruz kalmaktadır. Son dönemdeki kur hareketleri ekonomimizin gerçeklerine uygun değildir. Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar bunu yönlendirenlere de artan bir maliyeti vardır ve ekonomimize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir.

Ülkemizin döviz ihtiyacını en aza indirecek ve bu saldırılara karşı en aza indirecek, bu saldırılara karşı çok daha dayanıklı bir ekonomik yapıyı hızlı bir şekilde tesis edeceğiz.

Yatırımların hayata geçebilmesi ve daha fazla üreten bir Türkiye için faizlerin yatırım ortamını destekleyici olması önem arz etmektedir. Amacımız daha çok üreten, daha çok istihdam sağlayan, tüm milletimizin yararlandığı tam bağımsız bir ekonomik yapıyı oturtmaktır.

Döviz kurlarındaki yükseliş bazı bütçe giderlerinde artışa neden olurken bazı bütçe gelirlerini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu etki sınırlı ve yönetilebilir düzeydedir.