Valilik bir yandan dağda yangın söndürdü, diğer yandan yamaçtaki koy için talana onay verdi

Marmaris İçmeler'de çıkan orman yangını sırasında Muğla Valiliği hiç bir kuruma danışmaksızın Kızılkum mevkindeki yapılaşma için ÇED gerekli değildir raporu vermiş.

Valilik bir yandan dağda yangın söndürdü, diğer yandan yamaçtaki koy için talana onay verdi

Marmaris’in turistik mahallesi İçmeler, 27 Temmuz’da başlayan ve 8 Ağustos’a kadar devam eden yangın felaketinde aralıksız yandı. İçmeler’i çepeçevre saran bütün ormanlar yok oldu.

HalkTv’den İsmail Saymaz‘ın yazısında bir yandan yangına müdahale eden valilik diğer yandan talana onay verdiğini belirtti. Saymaz’ın yazısı şöyle:

Yangından koy kaçırmak

Hani “Yangından mal kaçırmak” deyimi vardır ya…
Söndürüldükten beş gün sonra…

Küle çevrilmiş ağaçlarda duman tüterken…
Muğla Valiliği, cenaze evinde tef çalar gibi, Kızılkum Mevkisi’ndeki Kızılbük Resort Otel ve Devremülk Projesi için 13 Ağustos günü “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” raporu verdi.

Marmaris Milli Parkı

Sahilden bakıldığında Kızılkum koyunun sırtını dayadığı dağda ağaçların kavrulduğu görülüyor. Ağaçların bittiği noktada bir süredir devam eden otel inşaatı var.
Bu koy, Marmaris Milli Park alanında kalıyor.
SİNPAŞ Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı’nın hazırladığı proje tanıtım dosyasına göre koyda 205 odalı beş yıldızlı bir otel ve iki ayrı etapta 1407 devremülk yapımı planlanıyor. Devremülklerde 67.536 devre olması hesaplanıyor.
Yasalara göre bir devremülkten yararlanma hakkı en az 15 gün olması gerekirken, bu projede süre yedi güne çekildi. Yatırımcının azami kar elde etmesi için koyun kaldıramayacağı bir nüfus yoğunluğu yaratılıyor.
Avuç kadar koyda adeta bir şehir kuruluyor.

Komşunun termali

Projede 7.428 metrekarelik alanda Thermal Welness Park tesisi yapılacağı anlatılıyor. Bu yüzden 1 Ocak 2021’den bu yana termal vurgusu öne çıkarılarak, satış gerçekleştiriliyor. Ancak projede termal kaynağı bulunmuyor. Termal, komşu parselde yer alıyor. Parselin sahibi ile SİNPAŞ arasında bağ bulunmuyor.

Yine 9.600 metrekarelik alanda Marina Alışveriş Merkezi…

2.020 metrekare alanda açık ve kapalı yüzme havuzları ve 20 bin metrekare kapalı otopark yapılacak.

Marina AVM varsa, marina da var

Marmaris Kent Konseyi üyeleri, ‘ÇED Gerekli Değil’ raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması için 11 Eylül’de Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
Dilekçeye göre Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşü alındıktan sonra imar izni verilmesi gerekirken, dosyada böyle bir izin yer almıyor.

Ayrıca 1598 numaralı parselde üçüncü ve dördüncü etaplar planlanıyor. Hali hazırda Marina Alışveriş Merkezi var olduğu için sonraki etabın marinayı içerdiği düşünülüyor.
Zaten SİNPAŞ’in internet sitesinde yer alan proje sunumunda bu marina gösteriliyor. Sunumda, tesisde iki kumsalın olacağı kaydediliyor.

Dilekçede, kıyı dolgusu ve kumsaldaki değişikliğin Kıyı Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu’na aykırılık içerdiği vurgulanıyor.

Dahası proje ÇED Yönetmeliği’nin Ek-2 listesindeki yatırımlar kapsamında değerlendirildi. Oysa 500 ve üzerinde odanın bulunduğu otel yatırımları Ek-1’de ele alınmalı.

Farkı ne midir?

Ek-1’deki yatırımlarda mutlaka halk toplantısı yapılması gerekiyor.
Acaba halktan saklanan bir şey mi var?