Destici'den 'ittifak' ve 'seçim barajı' açıklaması: Seçim barajı olmamalı oluyorsa da yüzde 3 olur

"Baraj olmamalı, oluyorsa da yüzde 3 olur. 10'dan 7'ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir. BBP cumhur ittifakının birleşenidir. Önceliğimiz ittifaktır. Seçimleri kazanması için çalışacağız."

Destici'den 'ittifak' ve 'seçim barajı' açıklaması: Seçim barajı olmamalı oluyorsa da yüzde 3 olur

Cumhur İttifakı’nın ortaklarından BBP Genel Başkanı Destici, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenledi. AKP ve MHP’nin ortak imzası ile Meclis’e sunulan seçim yasası teklifine ilişkin sorular üzerine, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini yeterli bulmadığını kaydeden Destici, şunları söyledi:

“Baraj olmamalı, oluyorsa da yüzde 3 olur. 10’dan 7’ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir. BBP cumhur ittifakının birleşenidir. Önceliğimiz ittifaktır. Seçimleri kazanması için çalışacağız. Önümüzdeki seçimlerle ilgili BBP kendi adaylarıyla seçime katılacaktır.”

KILIÇDAROĞLU’NA ‘KAPALI TOPLANTI’ ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır gezisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Destici, “Kapalı yapılan toplantılarda, Kemal Bey’in görüşme yaptığı kişiler tarafından, toplantıya dair paylaşılan ayrıntılar, toplumun pek çok kesiminden, bizce ‘haklı’ tepkiler aldı. Ülke güvenliğine ve anayasal düzene yönelmiş bir tehdidin söz konusu olduğu zeminlerde, kapalı toplantılar, istismara en açık ortamlardır. Özellikle, toplantıdaki muhataplarının, Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’de yaşananları ABD’nin Kızılderililere yaptığı soykırıma benzettiğine dair açıklamalarının, Sayın Kılıçdaroğlu tarafından bir an önce yalanlanması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Destici, Suriyeli göçmenlerle ilgili soru üzerine de “Zorda kalana kapımızı açarız, besleriz; ama savaş sona erdiğinde arzumuz insani ve uluslararası hukuk çerçevesinde Suriyelilerin, Afganların ülkelerine sağ salim dönmelerini sağlamaktır. Kalıcı hale gelmelerini doğru bulamayız” dedi.