Erdoğan, Putin arasında telefon görüşmesi

Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile beklenen telefon görüşmesi gerçekleşti.

Erdoğan, Putin arasında telefon görüşmesi

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyonu 11’inci gününde, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasında planlanan telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşme trafiğine ilişkin bilgilendirme İletişim Başkanlığı’ndan yapıldı. Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve son gelişmeler değerlendirildi. Erdoğan, barışın yeniden tesisi için ellerinden gelen tüm çabaları sürdüreceklerini kaydetti.

Bir saat süren görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ele alındı, Türkiye-Rusya ilişkileri değerlendirildi.

Erdoğan, görüşmede, Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Erdoğan, “Hep birlikte barışın yolunu açalım” çağrısını yineledi.

ATEŞKES ÇAĞRISI

Erdoğan, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasını gerektiğini söyledi.

Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabalarını sürdürüleceğini dile getirdi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den de bir açıklama geldi. Açıklamaya göre; Putin Erdoğan’a Ukrayna ve yabancı müttefikleriyle diyaloğa hazır olduğunu söyledi. Putin ayrıca askeri operasyonun bitmesi için Ukrayna’nın savaşmayı durdurması ve Rusya’nın taleplerinin karşılanmasını istedi.

Yarın üçüncüsü yapılacak barış görüşmelerine de değinen Putin, “Umarım Ukraynalı müzakereciler daha yapıcı bir tutum sergiler ve gerçeği göz önünde bulundurur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Erdoğan’ın bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini açıklamıştı. “Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyen Kalın, “Somut adım atılması için daha fazla zaman kaybına tahammülümüz yok” diye konuşmuştu.