Madenci heykelinin boyanmasına tepki gösteren heykeltıraşa belediyeden yanıt: İhya ettik

Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki madenci heykeli belediye tarafından yağlı boya ile boyandı. Eserinin tahrip edildiğini söyleyen Heykeltıraş Metin Yurdanur'a Kozlu Belediye Başkanı Bektaş, "İhya ettik" diye yanıt verdi.

Madenci heykelinin boyanmasına tepki gösteren heykeltıraşa belediyeden yanıt: İhya ettik

1991 yılındaki Büyük Madenci Yürüyüşü anısına Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan Zonguldak’ta madenci heykelinin boyanması tepki çekti.

Kozlu girişindeki heykelin yeri 2020 yılındaki yol düzenlemesi sırasında değiştirilerek kavşaktaki orta refüjün içerisine konuldu.

27 Ekim’de ise bronz heykel belediye tarafından yağlı boya ile boyandı. Heykeldeki madencinin eli ve yüzünün siyaha, kıyafetlerinin maviye çizmesinin de sarıya boyandığı görüldü.

Eserinin kendisine bilgi verilmeden boyandığını öğrenen Heykeltıraş Metin Yurdanur ise duruma tepki gösterdi.
Twitter hesabından bir açıklama yapan Yurdanur, “Kozlu’da yer alan Madenci Anıtı boyanarak tahrip edilmiştir” dedi. Yurdanur, “Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır” ifadelerini kullandı. Telif kanununa göre haklarının çiğnendiğini belirten sanatçı, şunları kaydetti:

“Bilgim, iznim ve onayım olmadan yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini hem kendi adıma hem de canlarını maden ocaklarında yitiren binlerce maden işçisi adına diliyorum.”

Sosyal medyadan gelen eleştirilerin ardından Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş belediyeye ait sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Heykelin dış etkenler nedeniyle zarar gördüğünü söyleyen Bektaş, “Bu nedenle gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak madenci kentimizin sembolü madenci heykeli ihya edilmiştir” dedi.
Bektaş, “Restorasyon çalışmalarında yıllardır maden işçi kıyafeti olan renkler özellikle dikkate alınmış bu husustaki hasasiyetimize rağmen son günlerde bazı basın yayın organlarında bu konuda spekülasyonlar yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bektaş şöyle devam etti:

“Ne mutlu ki; Kozlu’da tüm sorunları çözdüğümüzün kanıtı madencinin çizmesinin rengi tartışma konusu oldu. Madenci kenti olan Kozlumuz’da bugüne kadar şehit olan tüm madencilerimizin isimlerini ölümsüzleştiren anıtı yine 263 maden şehidimiz anısına yapılan anıtı ve diğer madenler ile ilgili anıtlar ve meydan düzenlemeleri tarafımızdan yapılmıştır. Bu vesile ile Amasra’da meydana gelen kazada şehit olan 41 madencimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.”