Öz ve Kara'yı kaçıran isim belli oldu: 'Makam aracıyla firar ettiler'

Eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçmasını yine FETÖ bağlantısı nedeniyle tutuklanan eski kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu'nun sağladığı belirtiliyor.

Öz ve Kara'yı kaçıran isim belli oldu: 'Makam aracıyla firar ettiler'

Rize’nin Ardeşen ilçesi kaymakamı olarak görev yaptığı sırada ‘FETÖ’ bağlantısı nedeniyle ihraç edilerek hakkında soruşturma başlatılan ve tutuklanan Ufuk Özen Alibeyoğlu’yla ilgili iddianamedeki bilgiler ortaya çıktı.

İktidara yakın Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Alibeyoğlu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Alibeyoğlu’nun kaymakamlığı döneminde devletin kendisine tahsis ettiği araçla, firari ‘FETÖ’ üyesi iki savcıyı kaçırdığı belirtildi.

KARARDAN 12 SAAT ÖNCE

Haklarında çıkarılan yakalama kararından 12 saat önce 10 Ağustos 2015’te Sarp Sınır Kapısı’ndan yurtdışına firar eden eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın Alibeyoğlu tarafından Ermenistan’a kaçırıldığı tespit edildi.

MAKAM ARACI İLE KAÇIRDI

Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan ihbarlarda, firari savcılar Öz ve Kara’nın Sarp Sınır Kapısı’ndan kaçtıktan 2 gün sonra, dönemin Posof Kaymakamı olan Alibeyoğlu’nun makam aracı ile Türkgözü Sınır Kapısı’na giderek savcılarla buluştuğu, Öz ve Kara’yı makam aracı ile Ermenistan’a kaçırdığı aktarıldı.