Abdullah Gül: İzahı mümkün değil

T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Gül, Yargıtay'ın aldığı kararı "İzahi mümkün değil" olarak yorumladı.

Abdullah Gül: İzahı mümkün değil

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay 3. Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında aldığı tahliye kararını tanımamasına ilişkin konuştu.

T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan Gül, Yargıtay’ın aldığı kararı “İzahı mümkün değil” olarak yorumladı.

“Yargı krizi” hakkında konuşan Abdullah Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay’ın hedef yapması çok yanlış olmuştur” dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamasının tamamı şu şekilde:
“Yüksek yargı organlarının yetki ve sorumlulukları Anayasamızda sarih bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen Yargıtay’ın dün aldığı kararın izahı mümkün değildir. Vaktiyle Anayasa Mahkemesi’nin özgürlük karşıtı vesayetçi kararlarını tenkit ve reddetmiş ama Anayasa’ya uyarak gereğini yerine getirmiştik. Anayasa Mahkemesi’nin İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay’ın hedef yapması çok yanlış olmuştur.

Hukuk sistemi ve adalete olan güvenin kaybolmaması hayati derecede önemlidir. Ayrıca ekonomi ve dış politika uygulamalarında Türkiye’nin itibarını zedeleyecek ve hükümeti zor duruma sokacak bu hukuk kaosunun hızlı bir şekilde, olgun bir demokrasi anlayışı ve anayasal çerçevede çözümü bir zarurettir.”