Almanya: Ukrayna’yı destekliyoruz ama çatışmanın tarafı değiliz

Hoffmann, Almanya’nın Ukrayna’yı Rusya’ya karşı desteklediklerini ancak çatışmanın bir tarafı olmadıklarını söyledi.Hoffmann, Almanya’nın Ukrayna’yı Rusya’ya karşı desteklediklerini ancak çatışmanın bir tarafı olmadıklarını söyledi.

Almanya: Ukrayna’yı destekliyoruz ama çatışmanın tarafı değiliz

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann, başkent Berlin’de, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un 24 Ocak Salı günü Strazburg’da Avrupa Konseyi’nde kullandığı “Rusya’ya karşı bir savaş içindeyiz, birbirimize karşı değil” sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Hoffmann Başbakan Olaf Scholz’un, Ukrayna ihtilafında NATO ve Almanya’nın taraf olmadığını her zaman vurguladığını belirterek “Ukrayna’yı destekliyoruz ama savaşın tarafı değiliz” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Christian Wagner de bunun esas olarak AB’nin G7 ve NATO ortaklarıyla Ukrayna ile birlikte durduğuyla ilgili İngilizce yapılmış uzun bir görüşme olduğunu dile getirerek “Alman Hükümet Sözcüsü’nün ifade ettiği gibi ve Dışişleri Bakanı ile Alman hükümetinin başka üyeleri, uluslararası hukuk anlamında çatışmanın tarafı olmadığımızı ve Ukrayna’ya desteğin de bizi çatışmanın tarafı yapmadığını açıkça belirttiler” değerlendirmesinde bulundu. Wagner, Dışişleri Bakanı’nın açıklamasının, bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.