CHP'den İyi Parti açıklaması: Biz gidene 'kal' diyemeyiz

İyi Parti İzmir'de aday çıkaracağını duyurmuştu. CHP'den ilk açıklama geldi

CHP'den İyi Parti açıklaması: Biz gidene 'kal' diyemeyiz

Yaklaşan yerel seçimlere yönelik ‘ittifak’ tartışmaları İyi Parti’nin İzmir adayını açıklamasıyla sona ererken, CHP’den ilk açıklama geldi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“SON RAPORDA BAZI HARCAMA KALEMLERİ YER ALMIYOR”

Sayıştay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı raporunu açıkladığını hatırlatan Başarır, önceki raporda ayrıntılı olarak yer alan harcama kalemlerinin son raporda bulunmadığını belirtti.

CHP’li Başarır, raporda, harcamanın 2 milyar 804 milyon lira olarak belirtildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Emekli maaşı 7 bin 500, asgari ücret 11 bin 500 lira. Cumhurbaşkanlığının harcaması geçen yıla göre 800 milyon lira civarında artmış. Bir hukuk devletinde, şeffaf bir devlette nereye harcandığının açıklanmaması utanç meselesidir. Sayıştaya bildirilmiyorsa, o da yurttaşlarla paylaşmıyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Nereye harcandığını açıklayın.”

“BİZ GİDENE ‘KAL’ DİYEMEYİZ”

İyi Parti’nin dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Ümit Özlale’yi açıkladığı yönündeki soru üzerine Başarır, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarına başından itibaren sükunetle ve sağduyuyla yaklaşıldığını söyledi.

CHP’li Başarır, şu değerlendirmede bulundu:

“Ama hanımefendi böyle bir karar vermiş, ‘ayrı gireceğim’ diyor ve İzmir’de adayını açıklıyor. Biz gidene ‘kal’ diyemeyiz, zorla ittifak yapacak halimiz de yok. O yüzden kararı hayırlı olsun. Umarım seçim sonucunda bunun ülkeye, demokrasiye ve kazanılan illere bir zararı olmaz. Siyasi partiler karar alır, uygular, sonucunu da sandıkta alır. Tersi olursa da bunun hesabı olur. Umarım böyle bir hesap vermek zorunda da kalmazlar.”