İlyas Salman, 'ucuz adam' sözleriyle Erdoğan'a hakaretten yargılanacak

İlyas Salman, Erdoğan'a yönelik "ucuz adam" ifadesi nedeniyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılanacak.

İlyas Salman, 'ucuz adam' sözleriyle Erdoğan'a hakaretten yargılanacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İlyas Salman hakkında “Ben Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam” ifadesi gerekçesiyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dava açtı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, İlyas Salman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu ve ‘ucuz adam’ ifadesinin hakaret olduğunu iddia etti.

Dilekçede, Salman’ın sözlerinin Erdoğan’ı küçük düşürmeye yönelik olduğu ve Salman’ın müvekkilini kamuoyu önünde lekelemeye çalıştığı, itibar suikastı yapmaya çalıştığı öne sürüldü.

Soruşturma kapsamında 11 Kasım 2022’de şüpheli olarak savcılıkta ifadesi alınan İlyas Salman, suçlamaları kabul etmedi. Salman, “İçerikte suç unsuru bulunduğunu kabul etmiyorum. Laik, demokratik, parlamenter ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde, Cumhurbaşkanı veya kapıcı dahil kim olduğu fark etmeksizin birini sevip sevmediğini söylemek benim en doğal hakkımdır, bu da suç değildir. İçerikte kelimelerde de suç unsuru bulunmamaktadır. ‘Ucuz adam’ tabiri ancak kaba hitap tarzı olarak kabul edilebilir” dedi.

Salman’ın yargılanmasına İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 Ekim Salı günü başlanacak.