Medeni Kanun hiçe sayıldı

Vatandaş yapılan bir Afgan’ın iki kişiyi de 'eş' olarak nüfus kayıtlarına geçirdiği ortaya çıktı.

Medeni Kanun hiçe sayıldı

Afganistan’dan Türkiye’ye gelen ve vatandaş olan bir şahsın iki kişiyi ‘eş’ olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nde kayıt edildiği ortaya çıktı. Kişilerin her biri ayrı ayrı kontrol edildiğinde bir yanlışın olmadığı ve Mirvays isimli Afgan vatandaşının eşleri olarak görüldüğü belirlendi. Belirli kesimler tarafından hedef alınan Türk Medeni Kanunu’nun böylece hiçe sayıldığı da ortaya çıkmış oldu.

İSTİNAF VE YARGITAY’DAN ONAMA

YeniÇağ’dan Fatih Savuk’un haberine göre, benzer bir durum daha önce bir Suriye vatandaşının başına gelmiş Yargıtay emsal bir karara imza atarak evliliklerden birini iptal etmişti. Suriye’deki iç savaştan kaçan B.D, 2 eşi ve çocuklarıyla birlikte İstanbul’a yerleşerek, işini kurdu. Vatandaşlık başvurusu kabul edilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu.

B.D,’nin iki eşi bulunması nedeniyle, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine, Türk Medeni Kanunu’nun 145/1’inci maddesinde yer alan, ‘Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması’ hukuki sebebine dayalı olarak, ‘evliliğin iptali’ davası açıldı. İlk derece mahkemesi, ‘Türk vatandaşı olarak evli olan birinin, ilk evliliğinin sona erdiğini ispatlamadan yaptığı ikinci evliliğinin iptalini düzenleyen’ Türk Medeni Kanunu’nun ilgili hükmü gereği B.D,’nin ikinci evliliğinin iptaline karar verdi. İstinaf mahkemesi olarak dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 38’inci Hukuk Dairesi de kararı onadı.

B.D, kararı temyiz etti ve dosya Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’ne geldi. Daire heyeti dosyayla ilgili temyiz incelemesini tamamladı. Yargıtay, oy çokluğuyla temyiz başvurusunun reddi ile hükmün onanmasına karar verdi.