Metin Uca için İstanbul'da tören düzenlendi

Hayatını kaybeden sunucu ve yazar Metin Uca için İstanbul'da tören düzenlendi

Metin Uca için İstanbul'da tören düzenlendi

Geçirdiği trafik kazasının ardından yoğun bakıma kaldırılan ancak iki haftalık çabaya rağmen 16 Kasım’da hayatını kaybeden tiyatrocu, yazar ve televizyon programcısı Metin Uca için veda töreni düzenlendi.

Uca için bugün, İstanbul’daki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen veda töreninin sunuculuğunu Sunay Akın üstlendi.

Törende, Uca’nın Türk bayrağına sarılı naaşı sahneye konuldu.

Törende kürsüye çıkan Metin Uca’nın kardeşi Mehtap Uca Erdoğan, Uca’ya hitaben yazdığı mektubu okudu. Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kardeşimin değerli dostları, bugün burada çok zor bir konuşma yapacağım. Ölüm haberini aldıktan sonra ona söyleyeceklerimi söyleyemedim. Şimdi sizin huzurunuzda bir mektup yazdım, o mektubu okumak istiyorum.

Aynı trajik senaryoyu bir kez daha yaşadım. Tam yoğun bakım kapısında, seni alıp eski hayatımıza, güzel günlerimize ve neşemize kavuşacakken ellerimin arasından kayıp gittin. Tıpkı annemin vefatında birlikte yaşadığımız trajedi gibi. Annemi de hayatın garip bir cilvesi, tam taburcu edecekken abimde olduğu gibi kaybettik. O zaman seninle aynı acıyı, aynı şaşkınlığı, aynı isyanı paylaşmıştık. Ama bu sefer bu senaryoda beni çok yalnız bıraktın. Sevgili kardeşim, hastalığın boyunca hep çok güçlü durmaya, aklıma hiç kötü bir şey getirmemeye gayret ettim. O kadar çok sevenin, arkadaşın, dostun vardı ki onların dilekleri, senden gördükleri iyilikleri dile getirişleri bana güç verdi. Seninle tarifsiz bir gurur duydum. Hasta yatağında ‘Bu çok kadar sevenin olduğunu bilmiyordum’ dediğimde, dudaklarının arasından büyük bir gururla ‘Ben biliyordum’ demeni hiç unutmayacağım. Evet, sen kendinle gurur duymalısın, her faninin yakalayamayacağı büyük bir servete, yüreklere sahip olmuşsun. Sen milyonları güldüren adamsın. Hasta yatağında bana ‘Söz veriyorum kardeşim, güleceğim’ demen, kaderin yüzüme patlattığı okkalı bir tokat oldu. Bunu hiçbir zaman unutmayacağım. Evet, sen bana söz verdin, güleceksin, cennetten bana hep gülümseyeceksin. Buna gönülden inanıyorum. Annemle babama benim için de sarıl.”

Metin Uca’nın cenazesi, yarın öğle vakti Ankara Kocatepe Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek