Özgür Özel: 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok

Özel, iktidarın kötü ekonomi politikaları sonucu enkaza yardım etmek gibi sorumluluklarının olmadığını belirtti.

Özgür Özel: 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hayrabolu ilçesindeki buğday mitinginden önce Tekirdağ’da Çerkezköy ve Saray Belediyelerini, CHP Kapaklı İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Çerkezköy Belediyesi ziyareti sırasında konuşan Özel, iktidarın kötü ekonomi politikaları sonucu enkaza yardım etmek gibi sorumluluklarının olmadığını belirterek, “Bizim 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok ama bütün meselemiz krizin gerçek mağdurlarına sahip çıkmak. O yüzden bir vergi reformu öneriyoruz. Yani emeklinin, çalışanın ve çiftçinin hakkını alabilmesi için bu yüzde 68’lik dolaylı vergilerin ortadan kalkması lazım. Yerine gerçekten çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacağı, kazanmayanların da vergi yükünün altında ezilmeyeceği bir sisteme ihtiyaç var” dedi.

Özel açıklamalarının devamında şunları kaydetti: “Geçtiğimiz hafta sayın Erdoğan ile yaptığımız görüşmede, Anayasa’nın eşitlik ilkesini de anımsatarak bütün belediyelere eşit davranılması gerektiğini söyledik. Geçen ziyaretimizde Sayın Başkanımız, Tekirdağ’daki belediye başkanlarımız, örneğin bir dönem bizden AKP’ye geçen merkez belediyemiz Süleymanpaşa’da belediyenin bütün borçları artarken kamu borçlarının ortadan kalktığını söylediler. Sonradan öğrendik ki üzerinde cami ve trafo olan arsaları devletin borcuna saymışlar. CHP’li belediyelerde bırakın bunu hiçbir kolaylık yapılmadığı gibi bizim ensemizde boza pişiriyorlar. Bizim adaletli bir şekilde, belediye borçlarının faizlerinin geçmiş örneklerinde olduğu gibi silinip, ana paralarının vadeye yayıldığı, iştiraklerin de buna dahil edildiği bir önerimiz oldu. Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız da burada. Önümüzdeki günlerde o da çalışılacak. Bizim AKP’li yöneticilerden ve Cumhurbaşkanı’ndan ricacı olacak bir pozisyonumuz yok. Dün MHP bize ittifak teklif etti.(Bahçeli’nin yazılı açıklamasındaki Cumhur İttifakı’na davetini kastederek)  Biz dedik ki kendimiz ve partililerimiz için değil yönettiğimiz kentler ve vatandaşlarımız için sadece görüşürüz. Bu şekilde müzakere etmeye ve onlar için de mücadele etmeye devam edeceğiz. Üçüncü dönem sürekli ivmelenen bir şekilde Çerkezköy’de başarımız artıyor. Kolay bir yer olmadığını biliyoruz Çerkezköy’ün ama başkanın halkçı belediyecilik uygulamalarının hem kendi oyunu hem partimizin oyunu en müspet şekilde etkilediğini de görüyoruz. Kendisine ve ekibine başarılar diliyoruz. Bundan sonraki süreçte de ümit ediyoruz hem Çerkezköy’de hem Tekirdağ’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi birinci parti olmaya devam edecek. Sizden aldığımız güçle bunu genel seçimlerde Türkiye’ye de taşıyacağız diye ümit ediyoruz.”