BirGün Yazı İşleri Müdürü’nün 32 yıl hapsi isteniyor

Aslında gazeteci ve bu sefer örgüt üyeliğiyle de suçlanmıyor.

BirGün Yazı İşleri Müdürü’nün 32 yıl hapsi isteniyor

BirGün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin’e, “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla açılan davaların sayısı 8’e ulaştı. Gültekin’e toplamda 32 yıl hapis cezası isteniyor.

BirGün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin'in yargılanmasına neden olan manşetlerden biri.

BirGün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin’in yargılanmasına neden olan manşetlerden biri.

BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin’e gazetede yer alan haberler ve atılan manşetler nedeniyle açılan davaların sayısı 20’yi buldu. Gültekin gazetenin sorumlu müdürüyken açılan davaların 8’inde “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanıyor. TCK’nun 299. maddesi kapsamında 1 yıldan 4 yıla kadar yargılanan Gültekin’e toplamda 32 yıl hapis talep ediliyor.

Bütün hanedan için dava

Gültekin, ayrıca, gazetenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’a hakaret ettiği iddiasıyla da hakim karşısına çıkacak. Hakaret davalarının yanında BirGün Yazı İşleri Müdürü Gültekin, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adliyesi’nde öldürülmeden önceki rehin alınma anını yayımladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davada da sanık konumunda.

Duruşma 1 Aralık’ta

“Cumhurbaşkanına hareket” iddiasıyla açılan davalardan en kritik olanı ise 1 Aralık’ta Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek. Dava kapsamında Berkant Gültekin, BirGün Yayın Danışmanı Barış İnce ve Sorumlu Müdür Can Uğur, Türkiye’de gençlerin öldürülmesi ve gerçekleşen “cumhurbaşkanına hareket” tutuklamalarına tepki olarak BirGün’ün 17 Şubat 2015’teki “Hırsız, katil Erdoğan” manşetinden dolayı 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor. Duruşma 1 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 10.05’te başlayacak.

Manifesto olarak meslektaşımız ve mücadele arkadaşımız Berkant Gültekin’e mücadele kararlığımızla dayanışma ve destek dileklerimizi iletiyoruz.