Hrant Dink cinayetinde önemli gelişme

Mülkiye Başmüfettiş Mehmet Ali Özkılınç'ın "Bulmak için görev aldığı" kamu görevlilerini kayırıp, tam tersine kasıtla; tespit edilmelerine engel olduğu ileri sürülüyor.

Hrant Dink cinayetinde önemli gelişme

Mülkiye Başmüfettiş Mehmet Ali Özkılınç’ın “Bulmak için görev aldığı” kamu görevlilerini kayırıp, tam tersine kasıtla; tespit edilmelerine engel olduğu ileri sürülüyor. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin tespiti için ön inceleme ve araştırma raporları düzenlemekle görevlendirilen dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç hakkında, cinayete katkıda bulunduğu iddia edilen kamu görevlilerinin tespitinin engellenmesi kastıyla hareket ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Örgüte bilerek isteyerek yardım etme

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Özkılınç’ın “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi. Özkılınç’ın düzenlenen raporların tümünde “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü” nün amaçları doğrultusunda hareket ederek, örgüt yöneticisi ve üyelerini koruduğu öne sürülüyor.

Aile “şikâyetçi”, başmüfettiş “şüpheli”

İddianamede, “şikâyetçi” olarak Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kardeşi Hasrof Dink, oğlu Arat Dink ile kızları Delal ve Sera Dink, “şüpheli” olarak dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç yer alıyor. Yeni iddianamenin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Hrant Dink suikastına ilişkin “Kamu görevlilerin ihmali” ana davasıyla birleştirilmesi de talep ediliyor.