Türkiye’ye petrol akışı durdu

Rudaw internet sitesi, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akışının 2 gündür durdurulduğunu duyurdu.

Türkiye’ye petrol akışı durdu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ve Mesud Barzani’ye yakın Rudaw internet sitesi, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol akışının 2 gündür durdurulduğunu duyurdu. Öte yandan, KCK ise Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki doğalgaz planına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Rudaw’ın haberine göre KCK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Agit, Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) eleştirilerde bulundu. KCK, son dönemde çokça konuşulan Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki petrol ve doğalgaz anlaşmalarına ilişkin olarak, “Kürt yeraltı kaynaklarının Türkiye hükümetine ya da AKP yönetimine bir can damarı olarak kullandırılmak istendiği” iddiasında bulundu.

“Türkiye’yi güçlendirecek bir anlaşmayı kabul edemeyiz”

Agit, şunları ekledi:

“Hergün ölüm haberleri, katliam haberleri geliyor. Buna rağmen Türkiye’yi tekrardan güçlendirecek ve ayağa kaldıracak bir anlaşmayı biz kabul edemeyiz. Özellikle bu doğalgaz anlaşmasıyla beraber, eğer böyle bir plan varsa, biz bu şekilde Kuzey Kürdistan halkının çıkarlarını, hayatını tehlikeye sokacak bir anlaşmayı kabul edemeyiz, bunun karşısında dururuz.

Çünkü bu konuda bize hiçbir bilgi verilmeden, hiç haber verilmeden, yok sayılarak, yani sanki Kuzey Kürdistan’da hiçbir Kürt hareketi yokmuş gibi, orada bir katliam ve bunun karşısında bir direniş yaşanmıyormuş gibi böyle bir ilişkiye girmenin Kürt ulusal birliğine ve amaçlarına hizmet ettiğinden kaygı duymaktayız. Bunun giderilmesini de istiyoruz.”

Petrol akışı durduruldu

Bu arada Irak’tan Türkiye’ye yapılan petrol akışı, Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle durduruldu. Rûdaw’a konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir kaynak, Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle petrol akışının durdurulduğunu söyledi. Kaynak, “Ceyhan’daki yetkililer, son 2 gündür petrol akışının özellikle Urfa bölgesinde kesintili şekilde limana ulaştığını iletti” dedi.