Alman turizmciler Türkiye'yi boykot edecek

Alman turizm şirketleri 2017'de Türk turizminin boykot edilmesini konuşuyor.

Alman turizmciler Türkiye'yi boykot edecek

Almanya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginliklerin turizm sektörünü etkileyebileceği konuşulurken, Alman uluslararası turizm şirketi TUİ’nin eski Başkanı Karl Born’dan “2017’de Türk turizminin boykot edilmesi konusunun Berlin Fuarı’nın en önemli konusu olacağı” açıklaması geldi.

2016’da Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında yaşanan yüzde 50 oranındaki azalma ve Rus turistlerin de gelmeyişi Türk turizm ekonomisini darboğaza sokmuştu. Rusya ile ilişkiler normalleşmeye giderken Türk turizminin belkemiğini oluşturan Almanca konuşan turistleri tekrar kazanmak için Türk turizm sektörü uzun bir süredir Berlin ITB 2017 Fuarı’nı bekliyordu. Ancak Hürriyet’ten Yalçın Bayer‘in köşesinden aktardığı bilgilere göre, dünyanın en büyük Turizm Fuarı olarak kabul edilen İTB 2017’nin Berlin’de yarın yapılacak açılışı öncesinde, Almanya ile Türkiye arasında referandum çerçevesinde son yaşanan gerginlikler ve Türk politikacıların iç politikaya yönelik, Almanya’yı “faşistlik ve Nazilik”le suçlayan söylemleri, Alman turizmcilerin (2017 NO TURKEY) kampanyası başlatmalarına neden oldu.

“Türkiye’ye gitme” baskısı daha güçlü olacak

Alman turizminin önde gelen isimlerinden eski TUİ Başkanı Karl Born, 2017’de Türk turizminin boykot edilmesi konusunun Berlin Fuarı’nın en önemli konusu olacağını söyledi. Türkiye’ye gidecek turistlerin Alman hükümetinin koruması dışında kalacağı belirtildi.

Alman ve Türk politikacılar arasındaki “Bu gerginliğin Alman turistler açısından uzun bir zaman sürmesi beklenen ‘Türkiye’ye gitme’ baskısının daha güçlü oluşmasına neden olacağı ve sonunda bu gelişmeden en çok Türk turizminin yara alacağı aşikârdır” denildi. Alman kamuoyunda yapılan bir turizm anketinde (GfK-Studie) Kasım 2016’da Almanların %yüzde 42’si “Artık hiçbir zaman Türkiye’ye gitmeyeceğim” derken, 2017’de bu oran yüzde 8 artarak yüzde 50 seviyesine yükselmiş durumda. Yani dünyada tatile en çok para harcayan ve en çok seyahat eden Alman milletinin yüzde 50’si “Artık hiç Türkiye’ye gitmeyeceğim” diyor.

“Daha kötü bir haber olamazdı”

Hannover’den Ahmet Güler’in yazısına göre, “Almanların Türkiye turizmini boykotu, ekonomisinin ve istihdamının en önemli girdi kalemlerinden birisi turizm olan turizm sektörü için daha kötü bir haber olamazdı.”

Alman turizm gurusu, eski TUI Başkanı Karl Born, büyük Alman tur şirketlerinin Türkiye boykotu kampanyasına destek veremeyeceklerini ve müdahil olmayacaklarını belirtirken, şu anda iki ülke arasında yaşanan bu krizin ve bilhassa Türk politikacılarının, Almanlar hakkındaki negatif ifadelerinin Alman turistlerinin akıllardan silinmeyeceğini, Alman turistlerin uzun bir süre Türkiye’ye gelmeyeceğini ifade etti.