Bu pozlar bunun için miydi: Hulusi Akar "Başkan Yardımcılığı"na hazırlanıyor

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın "Başkan Yardımcılığı'na hazırlandığı öne sürülüyor.

Bu pozlar bunun için miydi: Hulusi Akar

15 Temmuz darbe girişiminden önceki ve sonraki süreçte çokça eleştirilen hareketleri ve son olarak şeriatçı bir yazarı ziyaretiyle Cumhuriyet tarihinin şimdiden en tartışmalı Genelkurmay Başkanları arasına giren Orgeneral Hulusi Akar’ın, Başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesi halinde 2019’da “Başkan Yardımcısı” olarak görev alacağı öne sürülüyor.

Sözcü gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, Ankara kulislerinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın başkan yardımcısı olacağının konuşulduğunu yazdı.

Gürcanlı yazısında şunları söyledi:

“15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın adını sürekli duyar olduk. Ancak alışılmışın çok dışında gündeme gelmeye başladı Genelkurmay Başkanı…

Mesela…

15 Temmuz sonrasında yapılan o meşhur Yenikapı mitinginde, kürsüde halka hitap ederken gördük Genelkurmay Başkanı’nı…

Yenikapı mitingi sırasında Orgeneral Akar’ın, adı “kabir azabından koruyan, yanmayan kefen”, “Hz Muhammed’in saçını yıkadığı su” gibi ürünlerle gündeme gelen Cübbeli Ahmet Hoca ile selamlaşmasına ait fotoğraflar da paylaşıldı.

Ardından, Hulusi Akar MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la, şimdiki AKP iktidarının düşünce önderlerinden olan, Atatürk’ün “Ulu Önder” diye anılmasına karşı çıkan bir şairi, Nuri Pakdil’i evinde ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından uzun uzun Orgeneral Akar’ın gençlik yıllarında Pakdil’in çıkardığı dergileri okuduğuna ilişkin yazılar yazıldı. Böylece, Orgeneral Akar’ın “muhafazakar” yönü toplumla paylaşılmış oldu.

Kardak’ta, yanına kuvvet komutanlarını alarak gövde gösterisi yapan Orgeneral Akar’ın, son olarak da yine kuvvet komutanlarıyla masa başında El Bab harekat planını bizzat planlarken fotoğrafları da yayınlandı. Bu fotoğraflarla da toplum, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilerin rehin aldığı Genelkurmay Başkanı’nın, “komutan/liderlik özelliklerini” öğrenmiş oldu.

“Orgeneral Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı görevindeki süresi Ağustos 2019’da bitiyor. Anayasa paketi 16 Nisan’da referandumdan geçerse, Türkiye yeni ve olağanüstü yetkilerle donattığı yeni Cumhurbaşkanı/Başkanı’nı, Kasım 2019’da seçecek. Ankara kulislerinde, elbette bu seçilecek yeni Cumhurbaşkanı’nın bir de yardımcıya ihtiyaç duyacağı, Genelkurmay Başkanı Akar’ın da, tam o tarihlerde emekli olacağı konuşuluyor. Kulislerde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın son dönemde toplum önünde daha önceki Genelkurmay Başkanlarından farklı portrelerle çıkmasının da, bu durumla ilgisi olabileceği ifade ediliyor.”