İBB gerici örgütlere çalışıyor: Devlet arazisi peşkeş çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kamuya ait bir araziyi dinci bir örgüte peşkeş çekti.

İBB gerici örgütlere çalışıyor: Devlet arazisi peşkeş çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait olan Pendik Şeyhli Mahallesi’ndeki 15 dönüm araziyi 25 yıllığına bedelsiz olarak İlim Yayma Vakfı’na verdi.

Genel Başkanlığı’nı Sarıyer Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün‘ün yaptığı İlim Yayma Cemiyeti, adres değiştiren Eyüp Belediyesi’nin tüm eski binalarını da 25 yıllığına bedelsiz olarak almıştı.

Sarıyer Gazetesi’nden Bekir Batu‘nun haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Genel Başkanlığı’nı Sarıyer’de 10 yıl belediye başkanlığı yapan Yusuf Tülün’ün yaptığı İlim Yayma Cemiyeti’ne büyük bir jest yaptı. Pendik’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 15 dönümlük bir arazi bu derneğin bağlı olduğu İlim Yayma Vakfı’na verildi. Arazi 25 yıllığına bedelsiz olarak bu vakfa devredildi.

Arazide yurt yapılcakmış

Söz konusu bağış işlemiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce görüşülen komisyon raporunda şu ifadeler kullanıldı; “Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Pendik İlçesi Şeyhli Mahallesi 7297 ada 6 parsel sayılı taşınmazın eğitim ve sosyal hizmetleri geliştirecek projelerde kullanılmak üzere İlim Yayma Vakfı’na 25 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 15 ve 18 (e) maddeleri uyarınca komisyonlarımızca uygun bulunmuştur. Meclisimizin onayına arz olunur.”

Eyüp Belediyesi binaları da verilmişti

Bugüne kadar bedelsiz olarak pek çok arazi ve bina tahsis edilmesiyle gündeme gelen İlim Yayma Cemiyeti geçtiğimiz yıl da Eyüp Belediyesi’ne ait binaların kullanım hakkını almıştı. Yeni binasına taşınan ve tüm birimlerini tek merkezde toplayan Eyüp Belediyesi, daha önceden kullandığı belediyeye ait çok sayıda binayı 25 yıllığına bedelsiz olarak İlim Yayma Cemiyeti’ne vermişti. Yaklaşık 100 milyon lira değerindeki binaların sadece sadece tek bir kuruma tahsis edilmesi siyasette sert tartışmalara neden olmuştu.