'7 Şubat' operasyonu: 24 gözaltı

6 yıl önce MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili operasyon başlatıldı.

'7 Şubat' operasyonu: 24 gözaltı

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin soruşturmada yeni gelişme yaşandı. 24 şüpheli hakkında daha gözaltı kararı çıkarıldı.

7 Şubat’ta durdurulan MİT tırlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 24 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler sabah eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonlarda polis, gazeteci ve avukatın da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Fethullah Gülen, halen cezaevinde ‘FETÖ’ soruşturmalarından tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Oğuzhan Ceylan ile ‘FETÖ’nün sözde MİT imamı (firari) Murat Karabulut, kumpas savcıları Sadrettin Sarıkaya, Bilal Bayraktar hakkında da yakalama kararı verildi.

Halen tutuklu olan aralarında eski emniyet müdürü ve savcıların da bulunduğu 10 kişi, cezaevlerinden alınarak sorgulanmak üzere İstanbul Emniyeti’ne getirildi. Yakalama kararı çıkartılanlardan 5’inin halen yurt dışında olduğu belirtildi. Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda ise eski Radikal gazetesi muhabiri Mustafa Gökkılıç, polis memurları Fazıl Adnan Ezgi, Faik Şaşmaz ile avukat Ümit Duman’In da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. 3 kişinin ise halen arandığı kaydedildi.