Battal İlgezdi 'helikopter pisti davası'ndan beraat etti

Görevinden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve 6 belediye yöneticisinin "mevzuata aykırı helikopter pisti yaptığı" iddiasıyla açılan davada karar açıklandı.

Battal İlgezdi 'helikopter pisti davası'ndan beraat etti

Görevinden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve 6 belediye yöneticisinin “mevzuata aykırı helikopter pisti yaptığı” iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. Mahkeme bütün sanıkların beraatine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve 6 belediye yöneticisi hakkında, “Görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla açılan dava karar bağlandı. Davada, tüm sanıkların beraat etmesine karar verildi.

İstanbul 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan Sadık Semih Kayhan ile sanıkların avukatları katıldı. Tüm sanıkların avukatı İnan Bektaş, iddianameye konu tüm iddiaların gerçek dışı olduğunu savundu. Bektaş tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Söz alan sanıkların diğer avukatlar, davaya konu helikopter pistinin İstanbul Valiliği’nin kayıtlarına geçtiğini, mevcut yerde AFET Koordinasyon Merkezi bulunduğunu, kamu zararı oluşmadığını, helikopter pistinin iddia edildiği gibi tek bir firmaya değil, bakanlıklar dahil başka kurumlara da kullandırıldığını, karşılığında da ecrimisil alındığını belirterek, müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini istediler.

Son sözü sorulan sanık Sadık Semih Kayhan, helikopter pistinin 6 hastanenin bulunduğu bölgeye kurulduğunu belirterek, “Olası bir depremde kullanılacak uygun bir yer lazımdı. Bu nedenle bahsedilen yer seçildi. Bir şirkete fayda sağlamak için orası seçilmedi. Ve bir firma kullanmadı, başka kurumlar da kullandı. Ecrimisil bedeli de alındı. Beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme, suç unsuru oluşmadığı gerekçesi ile bütün sanıkların beraatine karar verdi.

2 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYORDU

İddianamede, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, olay tarihinde belediye başkan yardımcıları olarak görev yapan Sadık Semih Kayhan, Hüseyin Hışman ve Gül Coşkun ile olay tarihinde yapı kontrol müdürü olarak görev yapan Leyla Bölen, Cenan Arslan ve Mehmet Ali Düzova sanık olarak yer alıyordu.

“Belediye envanterinde helikopter olmamasına rağmen belediyeye ait yeşil alana mevzuata aykırı olarak helikopter pisti yaptırmak”, “Belediye Encümeni kararı ile bu pisti Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun ücretsiz olarak kullanımına bırakmak” suretiyle, “Görevi kötüye kullanmak” suçunun işlendiği iddia ediliyordu.

İddianamede sanıkların, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyordu.