İşçi ölümünün en fazla yaşandığı ülke Türkiye

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı resmi istatistik ofisi Eurostat ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verilerine göre Türkiye iş kazalarında en fazla insanın yaşamını yitirdiği ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor

İşçi ölümünün en fazla yaşandığı ülke Türkiye

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı resmi istatistik ofisi Eurostat ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre Türkiye iş kazalarında en fazla insanın yaşamını yitirdiği ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Euronews’te yer alan habere göre, dünyada iş kazalarını önlemek için yapılan düzenlemeler ve alınan önlemlere rağmen gerçekleşen iş kazalarının sayısı ile yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Eurostat ve SGK’nın verilerine göre Türkiye iş kazalarında en fazla insanın yaşamını yitirdiği ülkeler sıralamasında birinci.

Avrupa Birliği’nin 2015 verilerine göre en fazla iş kazası Avrupa’nın en güçlü ekonomisi Almanya’da meydana geldi. 2015’te 844 bin 541 iş kazasının yaşandığı ülkede kaza nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 450 oldu.

[Haber görseli]

Türkiye’de 193 kazada 1 ölüm

SGK verilerine göre 2015 yılında toplam 241 bin 547 iş kazası meydana geldi. Bunlar içinde ölümcül kaza sayısı 1252 olarak belirtiliyor. Bir diğer deyişle Türkiye’de 193 kaza başına 1 ölümcül kaza meydana geliyor. Rakamlar Türkiye’de her gün 3,4 işçinin yaşamını yitirdiğini gösteriyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre ise, Türkiye’de 2017 yılında en az 2006 işçi yaşamını yitirdi.

AB’de toplam istihdam edilen kişi sayısına göre bakıldığında en az işçi ölümü oran açısında Hollanda’da yaşanıyor. Bu ülkede her 100 bin çalışan başına yaşanan ölüm oranı yüzde 0.50.