Patron örgütü maaşları asgari ücrete düşürdü, 'Kabul etmeyen istifa etsin' dedi

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, odada çalışan 4 personele maaşlarının "ülke ekonomisinin şartları"nı gerekçe göstererek asgari ücrete çekildiğini bildirdi.

Patron örgütü maaşları asgari ücrete düşürdü, 'Kabul etmeyen istifa etsin' dedi

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası, “ülke ekonomisinin bozuk, oda bütçesinin sıkıntı içinde olduğunu” bahane ederek çalışanlarına, maaşlarının asgari ücrete çekilmesi için ihtarname gönderdi. Patron örgütü, çalışanların bu maaşı kabul etmemeleri haline istifa etmeye çağırdı.

1 Kasım 2018 tarihinde odada çalışan Hüseyin Kuş, Nazire Nazan Cengiz, Zeki Kaçan ve Sabri Karadağ’a gönderilen noter tasdikli ihtarnamede, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Ülke ekonomisi bozuk olduğundan, Birecik Sanayi ve Ticaret Odası’nın bütçesinin maddi imkansızlığından dolayı, Hüseyin Kuş, Nazire Nazan Cengiz, Zeki Kaçan ve Sabri Karadağ isimli personellere maaşlarının asgari ücret düzeyine çekileceğini, yeni maaş düzenlemesini kabul etmedikleri takdirde istifa yolunun açık olduğunu tarafınıza ihtar ederim.