TRT World ekibi İdlib'te rehin tutuldu

TRTHaber’in verdiği habere göre, TRT World ekibi 27 saat boyunca İdlib'de rehin tutuldu.

TRT World ekibi İdlib'te rehin tutuldu

TRTHaber’in verdiği habere göre, TRT World ekibi 27 saat boyunca İdlib’de rehin tutuldu.

Haber çalışması için Suriye’nin İdlib kentine doğru yola çıkan TRT World ekibi, Suriye’nin İdlib kentinde silahlı bir grup tarafından alıkonuldu. 27 saat rehin tutulduğu belirtilen ekip, Türkiye’nin girişimleri sonucunda serbest bırakıldı.

TRT World ekibinden muhabir Sara Firth, prodüktör Hasan Arber ve kameraman Faruk Yüce’yi taşıyan araç kontrol noktasında durduruldu.

Atme Kampı civarında, Heyeti Tahrir-i Şam grubunun basın bürosuna gitmek istediklerini söyleyen ekibin aracına el konulularak, İdlib yakınlarında bir yere götürüldü.

TRT World ekibinden haber alamayan TRT yönetimi, harekete geçerek güvenlik birimlerini devreye soktu. Ekibin kullandığı aracın kiralandığı firmadan takip sistemi verileri alınarak yer tespiti yapıldı. Bölgede faaliyet gösteren gruplarla temasa geçen Türk yetkililer, ekibin bırakılmasını talep etti. Ekip 27 saat rehin tutulmasının ardından, cuma öğleden sonra serbest bırakıldı. TRT World ekibi, araç ve malzemelerini aldıktan sonra Türkiye’ye geri döndü.

“GÖTÜRÜLDÜĞÜMÜZ HAPİSANEDE GÖZLERİMİZİ KAPATTIKLARINDA KAÇIRILDIĞIMIZI ANLADIK”

TRT World muhabiri Sara Firth olaya ilişkin şunları aktardı: “Biz İdlib’e sivillerin hikayesini haberlerde anlatmak için gidiyorduk, kime ait olduğu belli olmayan, bayraksız bir kontrol noktasında durdurulduk, götürüldüğümüz hapishanede gözlerimizi kapattıklarında kaçırıldığımızı anladık. Bizleri ayrı ayrı hücrelere yerleştirdiler, ekibim içinde tedirgindim.”

TRT World Kameramanı Faruk Yüce de hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındıklarını aktararak, “Israrla biz TRT ekibi olduğumuzu, burada kaçak, gizli, yanlış bir şey yapmadığımızı, onların basın ofislerine gidip akredite olduğumuzu anlattık. İdlib bölgesi, Suriye bölgesinde kontrol sağlayan gruplardan akredite olmasanız, onlarla görüşmeseniz işiniz çok daha zor.” dedi.

TRT World Prodüktörü Hasan Arber, şiddete maruz kalmadıklarını fakat yoğun bir şekilde psikolojik baskıya maruz kaldıklarını, gözleri kapalı şekilde ayrı yerlerde tutulduklarını ifade etti.”Türkiye’nin güvenlik kurumlarının baskılarıyla, TRT’nin bütün çabaları sonucu 27 saat sonra serbest bırakıldık.” dedi.