Fethullah Gülen vatandaşlıktan çıkarılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Vatandaşlıktan çıkarılması için 229 kişilik liste vardı. Bu kişilerden 18'i ya teslim oldu ya yakalandı ya da tutuklandı. Kalan 211 kişinin (Gülen dahil) işlemi tamamlanıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunulacak. İmzalandıktan sonra vatandaşlıktan çıkarılma işlemi tamamlanmış olacak.” dedi.

Fethullah Gülen vatandaşlıktan çıkarılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk güvenlik elemanlarının Azez’de yakaladığı teröristin IŞİD’in baş bombacısı, “Ebu Cihad El Din El Nasir Ubeyde” kod adlı Yusuf Huba olduğunu açıkladı.

Hürriyet’e konuşan Soylu,  Huba’nın IŞİD’in baş bombacısı olduğunu belirtirken, teröristin Rusya ve Almanya’nın yanı sıra 20 ülkedeki bombalı terör saldırılarının faili olduğunu söyledi. Huba’nın DAEŞ organizasyonunda üst düzey bir yönetici olduğunu da vurgulayan Soylu, teröristin sorgulamasının Suriye’de Türkiye kontrolünde bir bölgede devam ettiğini belirtti.

“FETHULLAH GÜLEN PEK YAKINDA VATANSIZ KALACAK”

Bakan Soylu ‘FETÖ’ konusunda da bilgiler verdi.

Soylu, “FETÖ konusunda bizim için en büyük tehdit Türkiye içinde değil dışarıdadır. ABD ve Avrupa, İsrail, FETÖ’yü koruma pozisyonlarını devam ettirmekteler. İnterpol hâlâ FETÖ’nün Kırmızı Bülten’le aranmasına müsaade etmemektedir. İlk günden itibaren engelledi. Kırmızı Bülten çıkarılması için İnterpol’e 464 şahıs (FETÖ’cü) bildirdik, 464 şahsı da reddetti. Gerekçeleri ise FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini, askeri terör darbesi olarak görmüyor, askeri darbe olarak görüyor” dedi.

Fethullah Gülen’in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili de konuşan Soylu, “Vatandaşlıktan çıkarılması için 229 kişilik liste vardı. Bu kişilerden 18’i ya teslim oldu ya yakalandı ya da tutuklandı. Kalan 211 kişinin (Gülen dahil) işlemi tamamlanıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunulacak. İmzalandıktan sonra vatandaşlıktan çıkarılma işlemi tamamlanmış olacak. Vatandaşlıktan çıkartsak da iadesini isteyip yargılayabiliyoruz. Bunun önünde engel yok. Böyle bir teröristin Türkiye vatandaşı olmasından haz etmediğimiz, milletimiz istemediği için vatandaşlıktan çıkarılıyor” dedi.