Fırat Silver'dan '600 bin liralık hediye' açıklaması: Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok; kimse bize hesap soramaz

İlk kayyım döneminde Mardin'i ziyaret eden bakanlara binlerce liralık hediye alındığı iddia edilen gümüş mağazası Fırat Silver'ın yetkilisi açıklamalarda bulundu. İsmini vermeden açıklamalarda bulunan yetkili, "70 bin liralık ürünler tek parça değildir. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok. Kimse bana hesap soramaz." dedi.

Fırat Silver'dan '600 bin liralık hediye' açıklaması: Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok; kimse bize hesap soramaz

Mardin Belediyesi kayyımı Vali Mustafa Yaman’ın, ilk kayyımlık döneminde, AKP’li bakanlara belediye bütçesinden yaklaşık 600 bin liralık hediye aldığı iddiaları ile gündeme gelen Fırat Silver’dan bir yetkili açıklamalarda bulundu. İsmini vermeden açıklama yapan yetkili, “O faturalar yıllık olabilir, kimse bize hesap soramaz” dedi.

Artı Gerçek’de yer alan habere göre; Fırat Silver yetkilisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sadece 15-20 TL’lik bir rozet hediye edildiğini savundu. Yetkili, firmalarının kestiği yüksek miktardaki faturalar için ise, “Faturalarda gördüğünüz her şey resmidir. Bahsedilen rakamlar yıllık olabilir. 70 bin liralık ürünler tek parça değildir. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok. Kimse bana hesap soramaz. Biz üç kuruş için gelip sabahın köründe dükkan açıyoruz. Mağazaya kim gelirse beni ilgilendirmez. Yayınladığınız belgeler yanlış” ifadelerini kullandı.

“HDP NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI”

Bakanların esnaf ziyaretlerini hatırlatan yetkili, “Bakanlara 100 bin-200 bin liraya verilen hediyeler yok. Bir bakan geldiğinde dükkanları ziyaret eder esnafa gider. Sevenleri de fotoğrafını paylaşır. HDP kayyımdan sonra ne yapacağını şaşırdığı için böyle yapıyor. Biz kurumlara Mardin’in el sanatlarını yansıtan uygun fiyatlı ürünler verdik. Medyanın yansıttığı haberler yalan” dedi.

“DAVA AÇACAĞIZ”

Haberleri ‘hedef gösterme’ olarak nitelendiren yetkili, “Biz 90’lı yıllardan beri Allah’a şükür işimizdeyiz. Belgeleri yayınlayan yalan haber yapan kişilerle ilgili dava açacağız” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Vali Yaman’ın ilk kayyımlık döneminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AKP Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile birlikte ‘Fırat Silver’ isimli mağazadan alışveriş yaptığı fotoğraflar da ortaya çıkmıştı. Bakanlar ve kayyım iddiaları yalanlamış, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, siyasilere verilen yaklaşık 600 milyon TL’lik hediyeler için, “Gümüşlerin satın alındığı gümüşçü, kayyım döneminde daire başkanlığı yapan bir kişinin oğlu” demişti.

Yaman ‘hediyelik eşya’ tartışmasında, “Şehre gelen heyetlere zaman zaman şehirde telkari gibi üretilen ürünler sembolik olarak veriliyor. Bunlar da tek tek çok yüksek meblağlar değildir. Gelen heyetler kalabalık olunca bu ufak meblağlar farklı yekun tutabilir” demişti.

Bakan Soylu da ‘gümüş hediye’ açıklamasında, “Böyle bir hediyeyi ben de arıyorum. Ne devlet adamlarına böyle bir şey yapılır, ne de devlet adamları böyle şeyleri kabul eder. Paçayı kaptırırsak bu millet bize hesabını sorar. Sadece iftar yemeğine uğradım. Ben binlerce esnaf ziyaret ederim. Nereye girdiğimi de bilmem. Tespihçiye giderim tespih bakarım, ayakakkabıcıya giderim ayakkabı bakarım” ifadelerini kullanmıştı.