HDP'li Bismil, Erciş, Kayapınar ve Kocaköy belediyelerine kayyım atandı

KP'nin HDP'li belediyelere yönelik operasyonları devam ediyor. Bugün Diyarbakır’da HDP’li Kayapınar, Kocaköy ve Bismil ilçe belediyeleri ile Van'da Erciş belediyesine kayyım atandı.

HDP'li Bismil, Erciş, Kayapınar ve Kocaköy belediyelerine kayyım atandı

Diyarbakır’da dün belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasının ardından, bu sabah  kayyım kararları geldi.

Diyarbakır’da sabah saatlerinden itibaren Kayapınar Belediyesi’ni bariyerlerle kapatan polisler, bu sabah kayyım atandığının gözaltında olan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’a tebliğ edildiğini belirterek, HDP’li meclis üyeleri ve partilileri binadan çıkardı. Belediye abluka altına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz ve Bismil Belediyesi Eş Başkanı Orhan Ayaz’ın ardından Kocaköy Belediyesi Eş Başkanı Rojda Nazlıer de gözaltına alınmıştı.

ERCİŞ’E DE KAYYIM

Van’ın Erciş ilçesinde, gözaltında bulunan HDP’li Belediye Eş Başkanı Başkanı Yıldız Çetin’in yerine Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu, “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin, hakkında devam eden adli işlem süreçleri ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/1319 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 21 Ekim 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45’inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu’nun 46’ncı maddesi kapsamında Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu Erciş Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

ERCİŞ EŞ BAŞKANLARI GÖZALTINDA

Van Erciş İlçe Belediyesi Eş Başkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bir hafta önce gözaltına alınmıştı. Eş başkanların yanı sıra Belediye Meclis Üyesi Erhan Akbaş, İlçe Eş Başkanları Hicran Kandemir ve Şakir Asıl da evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

Aynı gün Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin eş başkanları da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.