İlim Yayma Vakfı'na karşı mahalle halkı sokağa çıktı

İlim Yayma Vakfı’na, Ümraniye Belediyesi tarafından kamuya ait arazi kullandırıldığı ortaya çıkınca mahalle halkı sokağa çıktı.

İlim Yayma Vakfı'na karşı mahalle halkı sokağa çıktı

İstanbul’un Ümraniye ilçesinin AKP’li Belediyesi’nin, Atakent Mahallesinde bulunan İlim Yayma Vakfı’na kamuya ait arazi kullandırdığı ortaya çıktı. Vakfın, planlarda park alanı olarak belirlenen yerlere üstü kapalı spor salonu ve betonarme bir güvenlik kulübesi yaptığı da belirlendi. Kamuya ait alanların AKP’ye yakın vakıflara verilmesine isyan eden mahalle halkı İlim Vakfı’na ait binanın önünde eylem yaptı.

OdaTV’nin haberine göre; Vakfa ait söz konusu bina 1997 yılında Ümraniye Belediyesi tarafından Atakent Mahallesi’ne anaokulu ihtiyacı karşılanmak üzere yapılmıştı. Fakat bu bina yapıldıktan sonra İlim Yayma Vakfı’na kiraya verildi ve özel okul olarak faaliyetine başladı. İlim Yayma Vakfına ait bu özel okul zaman içinde arka bahçesini genişleterek kamuya ait park alanını kullanmaya başlamış ve etrafını çevirerek okul bahçesi yaptı. Başlarda üzerinde bir yapı bulunmayan okul bahçesine daha sonrasında üstü kapalı bir spor sahası yapıldı. Ümraniye Belediyesi planlarında park alanı olarak belirlenen bu alan vakfa ait kolej tarafından yıllardır kullanılıyor.

‘ÜMRANİYE BELEDİYESİ SESSİZ KALIYOR’

Bu duruma tepki gösteren mahalle halkı, eylemde yaptıkları basın açıklamasında, “Atakentlilere ait olan park alanının, özel bir kurum tarafından kullanmasını, mahalle sakinleri olarak kabul etmemiz olanaksızdır” denildi.

Yeşil alanlarının zaman içinde okul, kültür merkezi, sağlık ocağı gibi kurumlar yapılmak üzere imara açıldığını belirten mahalle halkı, Ümraniye Belediyesi’nin bu duruma sessiz kaldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Üzerinde bulunduğumuz 1761 ada buna bir örnektir. Bu alana bir okul yapılmış fakat yapılan okul mahallemize hizmet etmek yerine kolej olarak özel bir kuruma kiraya verilmiştir. Bilal Erdoğan’ın başkan vekili olduğu bu kurum hemen arkasında bulunan ve belediye planlarında Park Alanı lejantında kalan bölgenin etrafını çevirerek yıllarca kullanmıştır. Daha sonra da üzerine bir spor sahası kurulmuştur. Kısacası; Atakentlilerin yeşil alanı, parkı olması gereken bu alan, amacının dışında kullanılmış ve özel okulun mülkiyeti haline dönüştürülmüştür. Ümraniye belediyesinin bu durum karşısında sessiz kaldığını biliyoruz.

‘ATAKENT SAHİPSİZ DEĞİLDİR’

Metro güzergâhında kaldığından dolayı İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığından görüş alınmadan bu alana bir inşaat yapılması mümkün olmadığı için, Büyükşehir Belediyesine de buradan ihbarda bulunuyoruz. Üzerinde bulunduğumuz arazi daha buradaki binalar yükselmeden önce, Atakentlilerin yeşil alan olarak terk ettiği bölge içindedir.  Atakentlilere ait olan park alanının, özel bir kurum tarafından kullanmasını, mahalle sakinleri olarak kabul etmemiz olanaksızdır. İzinsiz bir yapılaşmayla el konulan bu alanın, park olarak Atakentlilerin kullanımına açılmasını talep ediyoruz. Ayrıca yıllardır büyük bir ihtiyacı karşılayan ve burada yer alan sağlık ocağımız gerekçesiz olarak, mahalle dışına taşınmıştır. Bizler sağlık ocağımızın neden komşu mahalle sınırlarında uzak bir noktaya taşındığını merak ediyoruz.  Şimdi bu alanda da bir imar değişikliğiyle, başka tasarrufların planlandığı konuşulmaktadır. Sağlık Ocağı arazisine bir spor salonu yapmak amacıyla, daha önce ihale yapıldığını biliyoruz. Konunun Aralık 2018 de ulusal basında gündeme gelmesi ile bu ihalenin iptal edildiği tarafımıza yazılı olarak bildirilmişti. Aynı parsele anaokulu ihtiyacı karşılanmak üzere yapıldığı söylenen ve sonrasında özel okula kiraya verilen bina örneğinde olduğu gibi, bir spor salonu yapılarak yine aynı kuruma peşkeş çekilmesi ihtimali söz konusudur. Kamuya ait alanların nasıl haksız kullandığını bilgi, belge ve resimleriyle ortaya koyuyoruz ve mahalle sakinleri olarak buna izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Atakent sahipsiz değildir. Yeşil alanlarımız bizimdir.”