Son seçim anketi: AKP ikinciliğe düştü...

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin 1-7 Eylül 2019 arasında yaptığı seçim anketine göre AKP'nin oylarında son dönemde önemli oranda gerileme yaşanıyor.

Son seçim anketi: AKP ikinciliğe düştü...

Avrasya Araştırma anket şirketinin Başkanı Kemal Özkiraz bugün kendi Twitter adresinden Avrasya Araştırma’nın son genel seçim anketi sonuçlarını paylaştı.

1-7 Eylül tarihleri arasında yaptıkları araştırmada CHP’nin uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti çıktığını belirten Özkiraz, AKP’den MHP’ye büyük oy geçişi olduğuna dikkat çekerken “Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AKP çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir.” ifadelerini kullandı.

Özkiraz’ın açıklamaları şöyle:

“TÜM PARTİLERE KARŞI OY KAYBI”

1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığımız araştırmamızdan bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. CHP uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti. Cumhur ittifakı hala 43-45 bandında görünmesine rağmen MHP tamamen AKP seçmenlerinden aldığı oylarla çok büyük yükselişte Akp en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor.

GENEL SEÇİM OLSA 23 HAZİRAN GİBİ OLACAKTI

İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, akp hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken. İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili. İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş. 23 haziran seçimleri bir genel seçim olsaydi aynı tepki tüm yurtta olusacakti. Hukuksuzluk algısı AKP’nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.

“CHP AKP’NİN DOĞAL TABANINDAN DA OY ALIYOR”

CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamami eski ümitsiz seçmen CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP İnce’nin aldığı oyu geçiyor. Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi partinin Muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi partiden de oy alıyor. Chp, AKP’nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı akp secmeninden oy alıyor (%2) ancak Babacan bu oyları alabilir.

PARTİ SIRALAMASI

Özkiraz, araştırmanın sonuçlarını partilerin sıralamasını vererek paylaşıp şu ifadeleri kullandı:

“Ali Babacan ve Davutoglu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti

AKP 2. parti

MHP üçüncü parti

HDP dördüncü parti

İyi parti beşinci parti konumunda”