AKP’li belediyeler dinci vakıflara çalışıyor

AKP'li belediyelerin dinci vakıflara yolsuz tahsisleri Sayıştay raporlarında

AKP’li belediyeler dinci vakıflara çalışıyor

Konya’nın merkez ilçesi Selçuklu’da Belediye’den dinci vakfa çifte bina kıyağı ortaya çıktı.

Sayıştay’ın raporuna göre Belediye’ye ait binalar, aralarında “Hacıveysizade” adlı vakfın da bulunduğu 2 ayrı vakfa tahsis edildi. Vakıf buraya öğrenci yurdu yaptı. Binaların 51 bin ve 22 bin liralık kiraları ile faturaları da belediye ödedi.

SAMSUN ATAKUM BELEDİYESİ

Samsun’un Atakum İlçesi Belediyesi’nin de bazı vakıflara usulsüz taşınmaz tahsis ettiği belirlendi. Sayıştay raporuna göre, Belediye, “yurt binası” olarak kiraladığı Körfez Mahallesi’ndeki bir binayı, 3 yıllığına bedelsiz olarak bir vakfa tahsis etti. 2017’de biten tahsis süresi, 2 yıl daha uzatıldı. Belediye’ye ait bir başka taşınmaz da, 10 yıllık süreyle başka bir vakfa tahsis edildi. Belediye, “Park alanı” olarak ayrılan yerleri de vakıflara ticari amaçla kullandırdı.

ANKARA ÇUBUK BELEDİYESİ

Sözcü‘den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre Ankara’nın Çubuk İlçesi Belediyesi’nde ise Sayıştay Raporu’na göre Belediye’ye ait, rayiç değeri 500 bin lira olan taşınmaz, bir vakfın kullanımına bedelsiz olarak bırakıldı. Taşınmaza ilişkin giderlerin tümü de Belediye kasasından karşılandı.

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi de, aralarında TÜGVA’nın da olduğu 4 dernek ve vakfa ücretsiz bina tahsisi yapıp masraflarını karşıladı.