AKP'li İsmail Kahraman'ın yeğenine SPK'dan 7 milyonluk borsa cezası

SPK, Twitter üzerinden takipçilerine GEREL hissesinde 'al veya tut' tavsiyesi verdikten hemen sonra hissede satışa geçen Harun Kahraman'a 7 milyon 217 bin 97 lira idari para cezası kesti

AKP'li İsmail Kahraman'ın yeğenine SPK'dan 7 milyonluk borsa cezası

Eski TBMM Başkanı AKP’li İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla yatırımcıları yanlış yönlendirdiği için 7.2 milyon TL ceza aldı. SPK’nin önceki gün yayımladığı bültende cezaya neden olan eylemin “@kahraman_harun Twitter hesabı üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören GEREL hisselerine ilişkin takipçilerine ‘al’ veya ‘tut’ tavsiyesi verdikten hemen sonra mülkiyetinde bulunan GEREL paylarını satması” olduğu belirtildi.

Ceza, SPK’nın Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6. Maddesi’nin 4. Fıkrası’na dayandırıldı. Söz konusu fıkrada “Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir” ifadeleri yer aldı.

CEZALAR 10 MİLYONA YAKLAŞTI

Kahraman’a 22 Nisan 2020’de aynı maddeye dayanarak ve aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa PETKİM hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL ceza kesilmişti. Ayrıca 30 Eylül 2020’de yine aynı maddeden aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa da Net Holding hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL idari para cezası kesilmişti.

Kurul’un son rekor ceza kararının ardından Harun Kahraman’a kesilen toplam idari para cezası miktarı 10 milyon liraya yaklaştı.