CIA ve Batı Almanya, Crypto AG üzerinden 130'dan fazla ülkeyi dinlemiş

'On binlerce kişinin katledilmesinden haberdar oldular, ama seslerini çıkarmadılar'

CIA ve Batı Almanya, Crypto AG üzerinden 130'dan fazla ülkeyi dinlemiş

ABD’nin The Washington Post gazetesi, Alman ZDF, İsviçre televizyonu SRF’nin ortak araştırma haberi, ‘ABD ve Batı Almanyanın istihbarat planını’ ortaya çıkardı.

Planın başında ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ile Batı Almanya’nın Dış İstihbarat Servisi BND var.

Üç medya kuruluşunun #Cryptoleaks (Crypto sızıntıları) etiketi altında yayımladığı araştırma, gizli CIA ve BND belgelerine dayanıyor.

Araştırma’da 2. Dünya Savaşı’ndan beri küresel çapta istihbarat servisleri için kripto cihazları ve iletişim hatları üreten İsviçre merkezli Crypto AG şirketinin gizli sahibinin CIA olduğu, bu operasyonu BND ile birlikte yürüttüğü belirtildi.

CIA ile BND ajanları, ayaklarını uzatıp Crypto AG’nin satış yaptığı istihbarat servislerinin iletişimlerini dinliyor ve onların tüm sırlarına vakıf oluyordu.

NATO MÜTTEFİKLERİ DE VAR

Crypto AG’nin satış yaptığı ülkelerin sayısı ise 130’u geçiyor.

İran, Libya, Arjantin, Şili’den İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye gibi NATO müttefiklerine kadar herkes var.

“YÜZYILIN İSTİHBARAT DARBESİ”

Örneğin bir CIA raporunda operasyondan alaycı şekilde şöyle söz ediliyor:

“Yüzyılın istihbarat darbesi… Yabancı hükümetler en gizli iletişimlerinin en az iki (ve muhtemelen beş-altı kadar) yabancı ülke tarafından okunması gibi bir imtiyaz için ABD ile Batı Almanya’ya iyi para ödüyordu.”

“HALEN KULLANILIYOR”

CIA’in ‘Minerva’, BND’nin ‘Rubicon’ kod adını verdiği ve on yıllarca sürdürdüğü bu operasyonun Soğuk Savaş’ın en sıkı saklanan sırlarından biri olduğu, BND’nin 1990’ların başında ifşa olma korkusuyla operasyondan çıktığı, CIA’in de şirketin hisselerini 2018’de sattığı, ama Crypto AG ürünlerinin hala 12’den fazla ülkede kullanıldığı kaydedildi.

Buna göre CIA ile BND, yabancı hükümetlerin en gizli iletişimlerine vakıf olduklarından ötürü katliamlardan da birinci elden haberdar oldular, ama sustular.

KATLİAMLARA SESSİZ KALDILAR

Haberde ABD ve Batı Alman istihbarat servislerinin on binlerce kişinin katledilmesini bilmelerine rağmen seslerini çıkarmadıklarının altı çizildi.

ZDF’nin görüş aldığı Helmut Kohl’un başbakanlığı döneminin Alman gizli servisleri koordinatörü Bernd Schmidbauer, “Rubicon kesinlikle dünyanın bir nebze daha güvenli olmasını sağladı” savunmasını yaptı.

ZDF’nin bu yorumla ilgili görüşünü aldığı İngiliz Warwick Üniversitesi’nin Uluslararası Güvenlik dalı profesörü Richard J. Aldrich, “Orası çok tartışılır, ama muhtemelen tarihin en önemli istihbarat operasyonuydu, gelmiş geçmiş en cüretkar ve skandal operasyonlardan biri ” dedi.