Doğalgaz şirketleri de masrafları yurttaşın cebine yüklüyormuş!

Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına ve vatandaşın doğalgaz faturalarına yansıtılmasına neden olduğunu vurguladı.

Doğalgaz şirketleri de masrafları yurttaşın cebine yüklüyormuş!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşın kullandığı doğalgaz fiyatının ilden ile farklılık gösterdiğini, bunun da doğalgaz dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme masraflarının farklılığından kaynaklandığını söyledi.

Dönmez’in açıklamasına göre personel, kira ve benzeri işletme harcamaları yüksek olan şirketler bu harcamalarını faturalara yansıttıkları için yurttaşın doğalgaza ödediği para da artıyor.

ELEKTRİK FATURALARINA CEVAP YOK

Muhalefet milletvekilleri,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın TBMM Genel Kurulu’nda yapılan bütçe görüşmelerinde, elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, konaklama, seyahat ve lüks kira gibi giderlerinin niçin elektrik faturaları yoluyla vatandaşa ödettirildiğini Dönmez’e sordular. Dönmez, bu soruların hiç birine yanıt vermedi.

DÜZCE’YE İNDİRİMLİ DOĞALGAZ TALEP ETTİ

Ancak, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın Dönmez’e sorduğu soruyla şirket masraflarını faturalara ekleme yönteminin bir benzerinin doğalgazda da yaşandığı ortaya çıktı.

Yılmaz, 1999 depreminin vurduğu Düzce’de elektrik altyapısında yaşanan sorunlar nedeniyle hemen her gün elektrik kesintileri yaşandığını belirtip, elektrik sorununun çözülmesini ve hava kirliliğinin önlenmesi için Düzce’ye indirimli doğalgaz verilmesini Dönmez’den talep etti.

Düzce’nin tüm ilçeleri doğalgaz kullanan nadir illerden biri olduğunu ancak doğalgaz fiyatları konusunda özel bir indirim yapamayacaklarını belirten Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına ve vatandaşın doğalgaz faturalarına yansıtılmasına neden olduğunu vurguladı.

TOPTAN FİYAT AYNI TÜKETİCİYE FARKLI

Sözcü’nün haberine göre, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’a verdiği yanıtta Türkiye genelinde tek bir toptan satış doğalgaz fiyatı olduğunu ancak bölgeler arasında farklılığın o bölgedeki dağıtım şirketinin “ihaleyle kazanmış olduğu teklife” bağlı olarak belirlendiğini belirtti. Dönmez, “Mesela konutlarda BOTAŞ’ın satış tarifesine göre doğalgazın 1 metreküpü 1 lira 25 kuruş. Onun üzerine o bölgedeki dağıtım bedeli geliyor ve nihai fiyata ulaşıyoruz, vergileri ekledikten sonra. BOTAŞ’ın satış fiyatı her yerde aynı. İller arasında ise dağıtım bölgesinin oradaki yatırım ve işletme giderlerinden kaynaklanan bir farklılık var. O açıdan (BOTAŞ fiyatında) farklı bir gaz tarifesi uygulama imkanı yok” diye konuştu.